Yeşil Çayın Zararı Var Mıdır, Yeşil Çayı Hangi Hastalar İçemez

green_yesil2Yazımızda doğal, sağlıklı ve bitkisel bir içecek olan yeşil çayın zararları, yan etkileri var mıdır sorusunu cevaplayacak; yeşil çayı hangi hastaların içmemesi gerektiğini açıklayacağız.

Camellia sinensis bitkisinin bir ürünü olan yeşil çay genelde iyi özellikleri ve sağlığa olan faydaları ile bilinir. Demlenerek tüketilen bu içecek kateşinler ismi ile adlandırılan mikro besleyicileri içerir. Kateşinlerin soğuk algınlığı ve grip gibi çok rastlanan hastalıklardan kurtulmada vücuda yardımcı özelliklerinin yanında kalp damar sisteminin sağlığı açısından da olumlu etkileri vardır. Sağlıklı içeceklerin bile bazen dezavantajları olabilir. Nitekim yeşil çay da özellikle yüksek dozlarda alındığında bazı kişilerde yan etkilere sebep olabilmektedir.

Yeşil çayın olumsuz etkileri konusunda öncelikle kafein içeriğine değineceğiz. Diğer çaylar gibi yeşil çay da kafein içerir. Aşırı kafein tüketiminin de sinirlilik, endişe, olağandışı kalp ritmi gibi yan etkileri vardır. Bazı insanlarda kafeine tolerans az olduğundan böyle kişilerde bu semptomlar çok küçük tüketimlerde bile kendini gösterir. Yüksek kafein tüketiminin ayrıca kalsiyum emilimini engellediği, kemik sağlığını negatif etkilediği ve kemiklerin gevrekleşmesi nedeniyle kolayca kırılabilir olma hali olan kemik erimesi (osteoporoz) rahatsızlığına sebep olduğu bilinmektedir. Kafeinle bağlantılı problemlerden kurtulmak için, günlük içilen yeşil çay miktarı beş bardaktan daha az olmalıdır.

Yeşil çayın zararı nedir sorusu ile ilgili değinilebilecek diğer konu demir emilimi ile alakalıdır. Yeşil çay non-hem demirin vücut için etkin hale geçmesi için gereken süreyi azaltır. Bunun anlamı vücudun bu besleyicinin emilimini yeşil çayın düşürdüğüdür. Non-hem demir yumurtalarda ve fasulye gibi ot kökenli yiyeceklerde bulunan ana demir çeşididir. Bu nedenle yeşil çayı bu yiyeceklerle birlikte tüketmek demir emiliminin azalmasına sebeptir. C vitamini ise non-hem demirin emilimini yükseltici olduğundan yeşil çayın bu yan etkisi çayın içerisine limon katılarak veya C vitamini açısından zengin brokoli gibi yiyecekler bol miktarda tüketilerek düşürülebilir. Buna ek olarak, çay eğer öğünler arasında içilirse demir emilimi açısından etkisi daha az olur.

Yeşil çay ile ilaç içilir mi? Yeşil çay genel anlamda sağlıklı kişilerin güvenle tüketebileceği doğal bir içecektir. Fakat herhangi bir ilaç kullananların veya rahatsızlığı olanların yeşil çayı günlük yaşamın parçası haline getirmeden önce bir doktora danışmaları gerekmektedir. Stimulan, hormon, antibiyotik, kan inceltici, bazı astım ilaçları ile karaciğer için alınan tedavi edicileri kullananlarda yeşil çay problem olabilir. Yeşil çay ayrıca diyare hastalığı, glokom hastalığı, kanama sorunları gibi şikayetleri olanlarda olumsuz etkilere sahiptir.

Yeşil çayın zararı var mıdır, yeşil çayı hangi hastalar içemez başlıklı yazımızda son olarak yeşil çayın tek başına olmasa da daha lezzetli hale getirmek için kullanılan gıdaların şişmanlatıcı etkisine değineceğiz. Yeşil çay nasıl tatlandırılır? Doğal çay yapraklarından demlenen yeşil çay normalde kalori içermez. Ancak bu doğal içeceğin diyet dostu durumu eklenen çok fazla miktardaki şeker, bal veya çeşitli meyve özlerinden yapılmış tatlandırıcılar ile tersine dönebilir. Tatlandırıcıdan tatlandırıcıya değişse de bir çay kaşığı şekerde yaklaşık olarak 16 kalori içerir. Bunun yanında şişe veya kutu içerisinde hazır tatlandırılmış olarak satılan yeşil çay ürünleri de her 250 mililitrede ortalama yaklaşık 80 kalori ihtiva eder. Sonuç olarak zayıflatan sağlıklı bir içecek çeşitli ek maddelerle  şişmanlığa neden olan zararlı bir hale dönüşür.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.