Yeşil Çayın Yan Etkileri Var Mı, Yeşil Çay Hangi Durumlarda İçilmez

Yazımızda yeşil çayın yan etkileri var mıdır, hangi durumlarda yeşil çay içilmez sorularını cevaplayacağız.

Yeşil çay antioksidan özelliklere sahiptir. İçerisinde yüksek miktarda polifenol adı verilen maddelerden barındırır. Bu nedenle daha çok sağlığa olan olumlu etkileriyle bilinen yeşil çay ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcıdır. Çok sayıda insan kilo vermek amacıyla yeşil çay içmektedir. Yapılan bir araştırma sonucunda kafein içeren yeşil çayın zayıflattığı ve kişilerin formunu korumasına katkı sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Kafein içeren yeşil çayın aşırı içilmesi çok sayıda yan etkinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum özellikle kafein alışkanlığı olmayanlar üzerinde çok daha şiddetli kendisini hissettirir. Olası yan etkiler arasında baş dönmesi, uykusuzluk, endişe, sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk ve hızlı tepki verme sayılabilir. Yüksek miktarlarda alınan kafein ayrıca mide ağrılarına, bulantılara ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olur. Aşırı dozdaki kafein baş ağrısı, karın spazmları ve kusma gibi rahatsızlıkların da sebebidir.

Yeşil çay kafein barındırdığından idrar söktürücü özellik gösterir ve vücudun su kaybetmesine neden olur. Eğer vücudun sık idrara çıkma nedeniyle kaybettiği su yenilenmezse dehidrasyon ortaya çıkabilir. Dehidrasyon hücrelerin kaybettiği suyu kazanmak için bunu kandan sağlamaları durumudur. Bu nedenle kilo vermek için yeşil çay içenlerin fazla miktarda kafein içermeyen sıvılardan tüketmeleri gerekir.

Yukarıda sayılan zararlarının yanında kafeinin daha ciddi problemlere sebep olduğu bilinmektedir. Aşırı tüketilen kafein kalp çarpıntılarına, düzensiz kalp atışlarına ve yüksek kan basıncına neden olur. Kafein ayrıca idrar yoluna zarar vererek sidik torbası ve prostatın yumuşak kaslarını büzüştürdüğü için prostat gibi diğer idrar yapma sorunlarının kaynağıdır.

Az sayıda da olsa yeşil çay tüketen bazı kişilerin karaciğer problemi yaşadığı görülmüştür. Fakat çok nadir ortaya çıkan bu rahatsızlığın sebebinin yeşil çay içmekten kaynaklanmadığı ortaya konmuştur. Yine de uzmanlar yemekle birlikte konsantre yeşil çay kullanan kişilerin koyu idrar ile karşılaşması durumunda bir doktora başvurması gerektiğini belirtmektedir.

Yeşil çayın yan etkileri var mıdır sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda hangi durumlarda yeşil çay içilmez konusuyla alakalı son bir bilgiye yer verilecektir. Yeşil çay bir antidepresan etki gösteren ilaç grubu olan monoamineoksidaz inhibitörleri ile birlikte içildiğinde kan basıncında ciddi artışlara neden olur. Bu artış ölümcül olabileceği için MAOIs(monoamineoksidaz inhibitörleri) kullananların kilo vermek veya başka bir amaçla yeşil çay tüketmemeleri gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.