Yeşil Çayın Doğurganlığa Etkisi, Yeşil Çay Ve Doğum Kontrol Hapı

green_yesil5Yazımızda yeşil çayın doğurganlığa olan etkisini konu alacak, yeşil çay ve doğum kontrol hapı arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.

Yeşil çay doğal bir içecek olarak antioksidanlar dahil sağlığa yararlı bileşikleri bünyesinde barındırır. Buna ilaveten, yeşil çay bir çok sağlık problemlerine karşı tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında güneş yanıkları, aşırı kilo ve yüksek kolesterol yer alır. Normal miktarda alınan yeşil çay genel anlamda sağlıklı olarak düşünülse de, yeşil çay doğum kontrol hapı dahil belirli ilaçlarla etkileşime girebilir. Doğum kontrol hapı (contraceptives) gibi kullananların yeşil çay tüketimlerine dikkat etmeleri gerekir. Yeşil çay ve doğurganlık ile doğum kontrol hapları ilişkisi hakkında burada ele aldıklarımız dışında uzman bir hekime danışmakta fayda vardır.

Yeşil çayın ne gibi faydaları var? Yeşil çay ülkemizde geleneksel olarak çok tüketilen siyah çay gibi diğer çay çeşitlerinden farklı bir çay türüdür. Fermente olmamış çay yapraklarından elde edildiği için diğer çay tiplerinden daha fazla polifenollerden içerir. Polifenoller vücut için yararlıdır. Çünkü serbest zararlı maddelerin negatif etkilerine karşı koruyucudur. Bir bardak yeşil çay ortalama olarak 55 ile 160 mg arasında antioksidan içerir. Ayrıca bir bardak yeşil çayda ortalama olarak 50 mg kadar kafein bulunur. Fakat bu miktarın çayın markasına ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Kafein doğurganlık bağlantısı nasıldır? Kafein doğurganlığı etkileyebilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa bir kaygıya neden olmasa da, uzun vadede potansiyel bir probleme kapı açabilir. Uzmanlar ortalama olarak günlük 300 mg ve altı kafeinin doğurganlığı negatif etkilemeyeceğini belirtmektedir. Diğer bir ifadeyle, eğer bir aile kurmaya hazırsanız, normal miktarlarda içilen yeşil çay buna engel oluşturmayacaktır. Ancak aşırı içilirse bu bir problem olabilir. Örneğin günde 10 bardak yeşil çay ortalama olarak 500 mg kafein demektir ve bu da gelecekte doğurganlık sorununun yaşanmasına yol açabilir.

Yeşil çay ve doğum kontrol hapı ilişkisi nasıldır? Kafein sadece kadın doğurganlığı ile alakalı bir problem olarak düşünülmemelidir. Kafein doğum kontrol haplarının etkililiği üzerinde çok fazla değişiklik yaşatmasa da doğum kontrol hapları vücutta kafeinin kullanım şeklini değiştirebilir. Maryland’daki bir sağlık merkezine göre doğum kontrol hapları kafeinin vücuttaki etkilerini artırabilir. Başka bir deyişle, doğum kontrol haplarıyla tüketilen bir bardak yeşil çay kafein etkisi olarak artık bir bardaktan fazladır ve bu konuda siyah çayı bile geride bırakabilir. Buna ek olarak, doğum kontrol hapından dolayı yeşil çaydan gelen kafeinin vücutta kalış süresi de uzayacaktır. Sonuç olarak, doğum kontrol haplarının yanında aşırı yeşil çay tüketilirse sinirlilik ve normalden hızlı kalp atışlarının yanında pek çok yan etki açığa çıkacaktır. Yeşil çay vücutta olağandan fazla kaldığından bu semptomların süresi de uzayacaktır.

Yeşil çayın doğurganlığa etkisi, yeşil çay ve doğum kontrol hapı başlıklı yazımızı son bir konuya değinip sonlandıracağız. Kafein sorununa rağmen doğum kontrol hapları kullanırken bu sağlıklı içeceği diyet programından tamamen çıkarmaya gerek yoktur. Bu içeceğin diğer bileşenlerinden gelen faydalarından daha az kafein içeren çeşitleri tercih edilerek ve aşırıya kaçmadan tüketilerek yararlanılabilir. Kafeinsiz ve kafeini azaltılmış yeşil çayların alınması şu bakımdan da önemlidir. Örneğin kafeinle bağlantılı sorunlar ayrıca haplar ve yamalar (patch) gibi hormonsal doğum kontrol ile de alakalıdır. Bariyer metodu gibi yöntemlerde ise normal sınırların dikkat edilmesi kaydıyla kafein alımının gözlemlenmesi o kadar önemli değildir. Yeşil çayın doğum kontrolüne etkisine ilişkin olarak daha özel durumlarla ilgili olarak doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.