Yeşil Çaya Bal Katılır mı, Ballı Yeşil Çayın Yararları

Yeşil çaya bal katılır mı? Ballı yeşil çay zayıflatır mı, ballı yeşil çayın yararları nelerdir?

Yazımızda yeşil çay ve bal karışımı yararları konusunu ele alacağız. Yeşil çay antioksidanları taşıyan ve sade içildiğinde bile enerji veren bir içecektir. Çayı bir tatlandırıcı ile birlikte içmeyi sevenler için bal en iyi seçim olabilir. Çünkü balda bulunan ekstra antioksidanlar daha fazla faydayı vücuda sağlayabilir. Ayrıca hem yeşil çayın hem de balın kilo verme sürecini destekleyici yönleri, bazı kronik hastalıklardan koruyucu özellikleri de vardır. Fakat bu hususların daha fazla araştırma ile kanıtlanması gerekmektedir.

Yeşil çay yaprakları oolong ve siyah çay yapraklarına nazaran kurutulmadan önce havayla daha az temas ettiğinden daha fazla kateşinler olarak isimlendirilen polifenollere sahiptir. Polifenoller vücuda antioksidan etkileri olan bitkilerin bünyesindeki bileşenlerdir. Antioksidan özelliği sayesinde insandaki dokuları ve organları kararsız serbest maddelerin hücrelerin DNA’larını değiştirme ve hücreleri öldürme gibi zararlı etkilerinden korurlar. Diğer şeker kaynakları yerine ballı yeşil çay içmek diyette tüketilen antioksidanları artıracaktır.

Ballı yeşil çay zayıflatır mı? Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı olmasının kilo verme hedefini gerçekleştirmede faydaları ve yağ yakmayı kolaylaştırıcı etkileri vardır. Yeşil çayın yararlı kateşinlerinin vücut yağlarını eritici özellikleri araştırma konusu olmuştur. Bal kilo verdirir mi? Bal şekeri; çay şekeri ve üzüm şekerine göre diyabetlerin kan şekerinde daha az artışa sebep olur. Kan şeker seviyesinin dengeli kalması iştahı düşürür. Sonuçta yeşil çay için tatlandırıcı olarak balın seçilmesi başka şeker kaynaklarına nispeten forma girmeyi daha fazla kolaylaştırır.

Yeşil çay kolesterolü düşürür mü? Yapılan çalışmalar yeşil çayın kalp sorunlarını ve yüksek kolesterolü önlemede yardımcı olduğunu, iltihap kaynaklı bağırsak sorunlarını azalttığını ve bazı kanser çeşitlerine, diyabete ve karaciğer problemlerine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Doğal bal kalp sorunlarını artırıcı etkiye sahip olan kandaki yağ, homosistein ve c reaktif protein seviyesini düşürücü özelliktedir.

Yeşil çay yaşlanmayı bal ile beraber antioksidanları sayesinde geciktirir. Bu antioksidanlar orta ve ileri yaşlardaki yaygın sorunlardan koruyucudur. Bu sorunlar arasında arterlerin sertleşmesi ateroskleroz ve eklem iltihapları yer alır. Yine yeşil çay serbest kararsız maddelerin yaşlandırıcı etkilerine karşı koruyucu olabilir.

Yeşil çaya bal katılır mı, ballı yeşil çayın yararları başlıklı yazımızda son olarak ballı yeşil çayı tüketmenin diğer pozitif etkilerinden bahsedeceğiz. Diğer şekerlerle tatlandırılmış yeşil çay ile balla birlikte yeşil çay tüketen fareler bir deneyle karşılaştırılmıştır. Ballı ürünlerden yemenin orta yaşlı farelerde endişeyi daha fazla azalttığı ve üç boyutlu hafızayı daha iyi geliştirdiği görülmüştür. Bu durumun insanlar üzerinde yapılan gözlemlerle incelenmesi gerekse de şu ana kadar yapılan araştırmalar balın beyni koruyucu etkilerinin, balın beyne faydalarının olduğunu göstermektedir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.