Yeşil Çay Yağ Yakar Mı, Yeşil Çay Diyabete İyi Gelir mi

yesil9Yazımızda yeşil çay konusunu ele alacak yeşil çay yağ yakar mı ve yeşil çay diyabete iyi gelir mi gibi soruları yanıtlayacağız.

Çay içmeyi alışkanlık haline getirmiş ve çay çeşitleri konusunda uzman olan kişilere sağlık açısından hangi çay tercih edilmeli sorusu sorulduğunda önemli bir kısmının yeşil çay dediği görülmektedir. Bu ağızda hoş bir lezzet bırakan içecek verdiği enerji ile vücut direncini artırır ve sağlığa olan çok sayıdaki faydalarıyla bilinir.

Günde birkaç bardak yeşil çay içerek yağ yakmak, kolesterolü düşürmek, diyabete, kansere, kalp krizine ve felce karşı vücut direncini artırmak olanaklıdır.

Günümüzde yalnızca sağlığa faydaları nedeniyle yeşil çayı tercih eden insanların sayısı çok azdır. İnsanlar asıl kilo vermek amacıyla bu çayı içmeye başlamaktadır. Fakat bu şekilde yeşil çay içmeye başlayan insanların yorumlarına bakıldığında gün boyu vücut metabolizmasının güçlü kalmasında yeşil çayın çok etkili olduğu görülür.

Kilo vermede ve yağların azaltılmasında en etkili olan yeşil çayların kafein içerenleri olduğu bilinmektedir. Fakat kafein duyarlılığı olan kişiler doğal yollardan kafeini alınmış yeşil çayları tüketerek zayıflamak dahil benzer faydaları vücutlarına sağlayabilirler.

Kandaki şeker seviyesi hususunda endişelenen kişiler için aktif EGCG içeriği kan şekerinin dengelenmesinde yararlıdır. Bu içeriğin yorgunluk, kızgınlık ve şekere karşı kontrol edilemez yönelimlere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Diyabete karşı olumlu etkileri ile bilinen yeşil çay son dönemlerde özellikle kadınların günde birkaç bardak tükettiği bir içecek haline gelmiştir. Bunun sebebi yeşil çayın yaşlanmaya karşı etkili bir içecek olduğunun ortaya konmasıdır. Yukarıda bahsedilen EGCG’nin yaşlanma sürecini geciktirdiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Yağ yaktığı için kilo verdiren bir içecek olmasının ve diyabete karşı savaşta vücuda faydalarının yanında, yeşil çayın sağlığa diğer önemli yararları konusunda genişletilmiş araştırmalar devam etmektedir. Yapılan bu çalışmaların büyük bir çoğunluğundan elde edilen sonuçlar yeşil çay kaç bardak içilmeli sorusuna da cevap vermiştir. Buna göre günde en az üç bardak yeşil çay tüketildiğinde kalp rahatsızlığı riski önemli ölçüde azalır. Aynı zamanda çok sayıda farklı antioksidan çeşidi tüketilmiş olur. Bu antioksidanlar içerisinde önemli olan kateşinlerin kansere, damar sertliğine ve damar tıkanıklıklarına karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Yeşil çay yağ yakar mı ve yeşil çay diyabete iyi gelir mi başlıklı yazımızda sona gelirken şunları ekleyebiliriz. Yeşil çay sağlığa olan faydaları nedeniyle çay içmeye başlayacakların tercih edebilecekleri bir içecektir. Bu ferahlatıcı çay keyifle içilerek vücuttaki fazla yağlardan ve diyabet gibi rahatsızlıklardan korunmak mümkündür.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.