Yeşil Çay Troide Zararlı Mı, Yeşil Çayı Troid Hastaları İçebilir Mi

green_yesil22Yazımızda yeşil çay tiroit ilişkisini ele alacak yeşil çayı troid hastaları içebilir mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Dünya geneline bakıldığında suyun ardından en fazla tüketilen içeceğin çay olduğu görülür. Camellia sinensis bitkisinin yapraklarının demlenmesi sonucu ortaya çıkan bu ürün flavonoidler ismi ile adlandırılan ana bileşenlerin yanında kafein ve florit gibi çok sayıda biyoaktif kimyasalları bünyesinde barındırır. Ancak sağlığa çok sayıda faydası bulunan çayı tamamen masum ve zararsız bir içecek olarak görmek hatalı olacaktır. Çünkü yeşil çayın da dahil olduğu bu içecekler belirli ilaçlarla etkileşebilir, tiroit hastaları için problemler doğurabilir.

Yeşil çay nasıl yapılıyor? Yeşil çay yukarıda bahsettiğimiz bitkinin yapraklarının soldurulması, buhar işlemine tutulması ve en sonunda da kurutulması yoluyla üretilir. Yeşil çay; beyaz çay hariç aynı bitkiden elde edilen diğer çay çeşitlerine göre daha az fermente veya okside olan çay tipidir. Bu nedenle daha zengin kateşin ve antioksidan kaynağıdır. Bu maddeler hücrelerde gerçekleşen süreçlerde meydana gelebilecek zararlara ve zehirlere karşı vücudu koruyucudur. Ayrıca pozitif etkilerinden çok yan etkileriyle bilinen kafein içeriği aynı miktar kahvede bulunan kafeinin yarısından daha azdır.

Tiroid hastalığı neden oluşur? Tiroit bir iç salgı bezidir ve vücut metabolizmasını düzenleyici görevi vardır. Bu bezin çok fazla tiroit hormonu salgılaması sonucu hipertiroidizm; çok az tiroit üretmesi sonucu ise hipotiroidizm rahatsızlıkları oluşur. Hipertiroidizm belirtileri nelerdir? Hipertiroidizm kalp atış hızının, nabzın ve tansiyonun artması, terlemenin fazlalaşması, endişe, uykusuzluk, adet dönemi bozuklukları, ishal gibi semptomlara sahiptir. Tiroidin az çalışması ise fiziksel ve zihinsel yorgunluk, soğuğa karşı aşırı hassaslık, kabızlık ve depresyon gibi sonuçları doğurur. Her iki hastalık da ciddi şekilde yaşanıyorsa ölümcül olabilir.

Tiroid hastaları yeşil çay içebilir mi? Yeşil çay tiroit bezlerine etki eden bir içecektir. 2010 yılında bir makalede siyah çayla karşılaştırıldığında yeşil çay özlerinin T3 ve T4 tiroid hormonlarını daha büyük ölçüde düşürdüğü rapor edilmiştir. Buna karşın tiroit uyarıcı hormonun ise yeşil çayla birlikte artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Sonuçta yeşil çayın tiroidi negatif etkilediği ve dolayısıyla vücudun oluşan olumsuz durumdan kurtulmak için tepki olarak düşen T3 ve T4 seviyelerini düzeltmeye çalıştığı görülmüştür. Yeşil çayın ayrıca tiroit bezlerinin büyümesinin bir sebebi olduğu vurgulanmıştır.

Hipotiroidizm nasıl tedavi edilir? Tiroit bezi yetmezliğini iyileştirmek için tiroid özlerini içeren ilaçlar hayvanların tiroit bezleri kullanılarak veya sentetik tiroit hormonları şeklinde üretilmiştir. Hipertiroidi nasıl tedavi edilir? Eğer hastalık fazla ilerlememişse basit ilaçlar kullanılır. Ancak ciddi hipertiriodizm için radyoaktif potasyum iyot kullanılır. Bazı uzmanlar antioksidan özelliğinden ötürü hipertiroidizm için günde 250 ve 500 mg yeşil çay özlerini içeren gıdalar önerebilmektedir. Ancak kafein etkisinden dolayı başka zararlara neden olabileceğinden kullanılmaması veya kafeinsiz olanların tercih edilmesini söyleyenlerin sayısı da az değildir.

Yeşil çay troide zararlı mı, yeşil çayı troid hastaları içebilir mi başlıklı yazımızda son olarak dikkat edilmesi gereken diğer bir durumdan yeşil çayın ilaçlarla etkileşiminden bahsedeceğiz. Yeşil çayın birlikte tüketilmesinin sıkıntı doğuracağı çok sayıda ilaç sayılabilir. Günümüze kadar yapılmış araştırmalar tiroit ilaçları ile yeşil çay etkileşimi arasında kesin bir bağlantıya ulaşamamışlardır. Sentetik tiroit takviyelerinden birisi olan Synthroid prospektüsünde yeşil çaya karşı tedbir alınması gerektiği görülür. Benzer şekilde çok yaygın olarak kullanılan hayvansal özlerle üretilmiş olan Armour Thyroid ismindeki ilaçta da yeşil çaya özgü bir uyarı yer almamaktadır. Ancak yine de bir soru veya sorunla karşılaşılması durumunda yetkin sağlık uzmanına danışmak gerekmektedir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.