Yeşil Çay Tarçınla İçilirmi, Tarçınlı Yeşil Çayın Faydaları

saglikliyesilcay24Yazımızda yeşil çayın tarçınla birlikte tüketildiğinde faydalarının neler olduğu konusu ele alınacaktır.

Yeşil çay ile tarçın hem kendilerine has hoş lezzetleri hem de sağlığa yararlı etkileri olan gıdalardır. Antioksidanları, vitaminleri ve çeşitli diğer besleyicileri içermeleri belirli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmelerini olanaklı kılmaktadır. Yeşil çay ve tarçın genel olarak tüketilmeleri güvenli bitkiler olsalar da onları birer gıda takviyesi olarak kullanmak isteyenlerin bir sağlık uzmanına danışmaları gerekmektedir.

Sağlığa çok sayıda faydası olan yeşil çay genel çay bitkisi Camellia sinensis’ten elde edilir. C ve E vitaminlerinin yanında taninler, kateşinler ve polifenoller gibi flavonoidleri bünyesinde barındırır. Yeşil çayın bitkisel bir ilaç olmasını sağlayan yapısındaki polifenollerdir. Bu polifenoller hem sağlığın korunmasında yardımcıdır hem de çeşitli hastalıklara karşı etkili bir silahtır. Yeşil çay antioksidan içermesinden dolayı hücrelere ve DNA’ya zarar veren vücutta serbest olarak dolaşan maddeleri engeller. Bunun yanında zarar gören hücrelerin yenilenmesinde etkili olan yeşil çay kanserojenleri yok etmede vücuttaki sistemlerle birlikte savaşır.

Kalp sorunlarına karşı koruyuculuğu ve tedavi edici özelliği son dönemlerde yeşil çay ile ilgili yapılan araştırmaların konusu olmuştur. Ayrıca yeşil çayın yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede ve yüksek kan basıncı ile arterlerdeki sertleşmeyi engelleyici özelliği ortaya konmuştur. Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar ve çeşitli kanserleri engellemesi ve tedavi etmesi, ishali rahatlatması, bakterisel enfeksiyonları önlemesi, zihinsel fonksiyonlara olumlu etkisi de araştırmacılar tarafından öne sürülmüştür. Ayrıca yeşil çayın kafein ve kateşin etkisi yağ yakıcı özellik kazanmasını sağlamakta kişinin hem kilo vermesini hem de formunu korumasını olanaklı kılmaktadır.

Tarçın ise yaprak dökmeyen ağaçlardan elde edilir. Genelde yiyeceklere ve içeceklere lezzet katması için kullanılır. Yeşil çaya benzer şekilde tarçının da vücuttaki serbest radikalleri engellemek gibi bitkisel bir ilaç olarak kullanmasını sağlayan çok sayıda yararlı etkisi vardır. Tarçın bünyesinde kalsiyum, krom, bakır, iyot, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineralleri barındırır. Ayrıca A, B-1, B-2, B-3 ve C vitaminlerini de içerir.

Tarçın mide ve sindirim sorunlarına karşı yardımcıdır ve sindirimi artırır. Bunu vücudun yiyeceklerde bulunan besleyicileri düzgün bir biçimde emmesini ve parçalamasını sağlayarak gerçekleştirir. Tarçın ayrıca mantar enfeksiyonları ile savaşır, bulantıları rahatlatır, ishali tedavi eder, vücudu ısıtır ve rahim kanama bozukluklarını iyileştirir. Ayrıca tarçının kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmede yardımcı etkileri kalp sorunlarına karşı etkili olmasını sağlar. Tarçının belirttiğimiz etkileri herhangi bir bilimsel çalışma ile kanıtlanmasa da genel kullanımlarda ortaya çıkan sonuçları yansıtmaktadır.

Yeşil çay tarçınla içilir mi, tarçınlı yeşil çayın faydaları başlıklı yazımızda son olarak yeşil çay ile tarçının birlikte tüketildiğinde en öne çıkan yararından bahsedeceğiz. Yeşil çay tarçınla birlikte tip 1 ve tip 2 diyabetlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilim adamları tarçının insülin duyarlılığını tedavi ettiğini ve kandaki glikoz seviyelerini düzenlediğini düşünmektedir. Bu iki durum da diyabet rahatsızlığı olanlar için iyi haberdir. Yeşil çay da tarçın gibi diyabet hastalığından korunmak ve bu rahatsızlığı tedavi etmede kullanılmaktadır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.