Yeşil Çay Tansiyonu Nasıl Etkiler, Yeşil Çay Yüksek Tansiyona İyi Gelirmi

yesilYazımızda yeşil çayın tansiyonu nasıl etkilediğini ele alacak yeşil çay yüksek tansiyona iyi gelir mi sorusunu yanıtlayacağız.

Yeşil çay içerisindeki kafein geçici olarak kan basıncının yükselmesine neden olur. Hipertansiyona veya yüksek kan basıncına sahip olanlar özellikle bu durumla karşılaşırlar. Bununla birlikte yeşil çayın ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı özellikleri de vardır. Kafein sinir sistemini, kasları ve kalbi etkileyebilen doğal bir uyarıcıdır.

Yeşil çay kafein oranı %2 ile %5 arasındadır. Ancak demlenme süresi yeşil çaydan ortaya çıkan kafein miktarını etkiler. Günümüzde yeşil çay demlenerek doğal yollarla tüketilebildiği gibi, yeşil çay özlerini içeren kapsüller gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Bir doktora danışmadan herhangi bir diyet odaklı ilaç kullanılmamalıdır.

Genel çay çeşitleri isimleri siyah çay, oolong çayı ve yeşil çaydır. Bu üç tip arasında farklılık temelde çay yapraklarının farklı işlemlerden geçmesinden kaynaklanır. Yukarıda bahsedilen kafeinin dışında yeşil çayda teofilin, polifenolik içerikler ve esansiyel yağlar bulunur. Kafein ve teofilinin idrar söktürücü diüretik etkileri kandaki fazla suyu uzaklaştırma yoluyla arterlerdeki basıncı azaltarak kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Teofilinin ayrıca arterlerden geçen kan akışını düzenleyici etkisi vardır. Polifenolik bileşikler antioksidanlardır. Antioksidanlar insan vücudunu zarar verici etkileri olan kimyasalların olumsuzluklarına karşı korumada yardımcıdır.

Yeşil çay tansiyonu düşürür mü? Yeşil çay kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıcı etkiye sahiptir. 2009 yılında yapılmış klinik çalışmalar sonucunda yeşil çay tüketiminin damar sertleşmesi ismi ile bilinen arteriyoskleroz hastalığı ile karşılaşma ihtimalini düşürdüğü belirtilmiştir. Arteriyoskleroz yüksek tansiyona, kalp rahatsızlıklarına ve felce sebep olabilen bir sağlık sorunudur.

Yeşil çay tansiyonu yükseltir mi? Bir sağlık araştırma kliniği 250 mililitre kahvede yaklaşık 100 mg kafein bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu miktardaki kafein kan basıncını 3-14 puan artırabilir. 200 mililitre yeşil çayda ise yaklaşık 30 mg kafein bulunur. Yeşil çaydaki kafein de kan basıncını artırsa da, yeşil çay hipertansiyon problemine karşı kahveden daha güvenlidir. Daha yaşlı kişilerde bazen ayağa kalkmadan sonra basınçtaki ani düşüş olarak tanımlanabilen ortostatik veya postural hipertansiyon durumları gelişebilir. Bu durum baş dönmelerine ve bayılmalara yol açabilir. Yeşil çay bu gibi sağlık problemlerinin semptomlarına karşı kan basıncını artırma yoluyla vücuda yardımcı olur.

Yeşil çay tansiyonu nasıl etkiler, yeşil çay yüksek tansiyona iyi gelir mi başlıklı yazımızda son olarak bazı uyarılara ve yeşil çay ilaç etkileşimine yer vereceğiz. Öncelikle günlük içilen yeşil çay miktarı beş bardağı geçmemelidir. Aksi halde bulantı, baş ağrısı, düzensiz kalp atışları gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Ayrıca yine aşırı tüketimde fazlaca alınan kafein toksik etki gösterebilir, kafein ayrıca kan basıncını artırabilir. Yeşil çay ayrıca bazı ilaçlarla etkileşebileceği ve sonuçta sağlığa zarar verebileceği için bazı ilaçları kullananların yeşil çay içmemelidir. Özellikle hipertansiyon nedeniyle propranolol veya metoprolol, anjin için beta blokerler, depresyon için phenylpropanolamine veya MAOI inhibitörleri kullananların yeşil çaydan uzak durmaları gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.