Yeşil Çay Soğuk Mu İçilir Sıcak Mı, Buzlu Yeşil Çayın Faydaları

Yazımızda yeşil çay soğuk mu içilir sıcak mı, buzlu yeşil çayın faydaları konularına değinecek yeşil çay soğuk içildiğinde yararları azalır mı sorusunu cevaplayacağız.

Yeşil çay günümüzde dünya genelinde tüketilen popüler bir çay çeşididir. Çoğunlukla sıcak olarak içilen bu çay yaz içeceği de olabilmekte soğuk olarak da servis edilebilmektedir. Soğuk Çay Nasıl Yapılır sorusunun cevabını sitemizde bulabilirsiniz. İster soğuk içilsin ister sıcak tercih edilsin yeşil çay çok sayıdaki sağlığa faydalı özelliğini ortak olarak gösterir. Fakat soğuk içilen yeşil çaydaki antioksidan miktarı sıcak içilenden daha az olabilir. Yeşil çayın bazı ilaçlarla etkileşimi olumsuz etkilere neden olabileceğinden ilaç tedavisi gören kişilerin hem sıcak yeşil çay hem de soğuk olanı içmeden önce bir sağlık uzmanına danışması gerekmektedir.

Sıcak yeşil çay ile soğuk yeşil çay elde etmek için kullanılan yapraklar Camellia sinensis ismindeki bitkiden elde edilir. Bu bitkinin faydalarını öğrenmek için yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın içerisinde antioksidan adı verilen ana bileşiklerin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu antioksidanlardan flavonoid ve kateşin ismindeki polifenoller insan vücuduna pek çok yönden faydalıdır. Antioksidanlar elektron vererek vücut içerisinde serbest dolaşan radikalleri nötralize ederler. Nötralize olma süreci sonrasında serbest radikaller denge durumuna gelir ve sonuçta hücrelere hasar veremezler. Eğer bu zehirli maddeler nötr hale gelmezlerse DNA yapısını değiştirebilir, yaşlanmanın belirtilerini artırır, kalp krizlerine ve değişik kanserlere yakalanma riskini artırır. Yeşil Çayın Kansere Etkisi konusunda daha fazlasını sitemizde bulabilirsiniz.

Bir üniversitede yeşil çay üzerine yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çay bünyesinde yer alan polifenollerin kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ortaya konmuştur. Bu sonuç yeşil çayı fazlaca tüketen Japonya gibi Asya ülkelerinde kanser vakalarının neden daha az olduğunu açıklamaktadır. Taze yeşil çay yaprakları kullanılarak demlenen yeşil çay yaşlanma sürecini yavaşlatır, kandaki trigliserit miktarını ve kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca ağızda bakteri gelişimini önleyerek diş çürüklerini engeller ve ciğerlere önemli faydaları vardır. Karaciğer alkol gibi kimyasal bileşikleri arındırdığı için oksidatif hasarlarla karşı karşıyadır. Günde 10 bardak yeşil çay tüketiminin karaciğer sorunlarını önemli bir ölçüde ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir konusunda ayrıntılı bilgiler sitemizde yer almaktadır.

Yukarıda bahsedilen faydaların yanında yeşil çayın fazla alındığında yan etkileri olan kafein içerdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle içilecek miktara bir doktora danışıldıktan sonra karar verilmelidir. Yeşil Çay Uykusuzluk Yaparmı sorusunun cevabı başka bir yazımızda ele alınmıştır.

Yeşil çay soğuk mu içilir sıcak mı, buzlu yeşil çayın faydaları konusunda bilgi verdiğimiz yazımızda sona geldik. Sıcak olarak içilen yeşil çayda daha fazla antioksidan bulunsa da hem sıcak yeşil çayın hem de soğuk olanının sağlığa önemli faydaları olduğu bilinmelidir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.