Yeşil Çay Şekerli İçilirmi, Yeşil Çayı Şekerli İçmek Zayıflatır Mı

yesil11Yazımızda sağlıklı yaşamak için yeşil çaya şeker katılır mı sorusunu cevaplayacak yeşil çay şeker ekleyerek içildiğinde kilo verdirir mi konusunu ele alacağız.

Yeşil çay fermente olmamış çay yapraklarından elde edilen bir içecektir. İnsanların yeşil çayın antioksidan ve kansere karşı olan etkilerini bilmeleri yeşil çayın popülerliğini artırmış, dünya genelinde daha fazla kişi bu içeceği tüketmeye başlamıştır. Katkısız normal yeşil çayın etkileri kapsamlı olarak araştırılmış sonuçta sağlığa önemli yararları keşfedilmiştir. Yeşil çayın normal tüketimi forma girmeye yardımcı olsa da, şeker ve diğer tatlandırıcılar ile birlikte tüketildiğinde alınan fazla kaloriler sebebiyle yeşil çayın zayıflatıcı özelliğini azaltacaktır.

Yeşil çay yağ eritir mi? Yapılan klinik çalışmalar neticesinde yeşil çay tüketme ile artan metabolizma hızı arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Metabolizma hızının artması da vücudun yaktığı yağ oranında artışa neden olur. Farklı ülkelerde aşırı kilolu bireyler gözlemlenerek yapılan deneyler sonucunda yeşil çay tüketen insanlarda zayıflamanın daha kolay olduğu görülmüştür. Fakat yeşil çayda bulunan hangi maddenin bu duruma sebep olduğu tartışmalıdır. Uzmanların bir kısmı kafeini ön plana çıkarırken bir kısmı ise yeşil çayda bulunan kateşinlerin yağ eritici etkisi üzerinde durmaktadır.

Yeşil çay kalori yakar mı? Yeşil çayın metabolizma hızını artırması sayesinde fazla aktif olunmayan zamanlarda bile vücut önemli miktarda enerji harcar ve yakılan kalori miktarı artar. Bir kilo yağ kaç kalori? Vücudun bir kilo yağı ortadan kaldırabilmesi için yaklaşık 7700 kalori harcanması gerekir. Bunun anlamı günde fazladan 550 kalori yakmak bir hafta sonra yarım kilo vermektir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı özelliğine ek olarak günlük fiziksel aktivite miktarı artırılırsa kilo vermek önemli ölçüde kolaylaşacaktır.

Yeşil çayı şekerli içmek… Yeşil çay şekersiz mi içilir? Tatlandırıcı kullanılmayan yeşil çay kalori içermezken çay şekeri veya sıvı şeker katılan yeşil çay alınan toplam kalori miktarını artırır. Popüler bir yemek sitesine göre içeceklere fazladan katılan her dört gram şeker toplam alınan kalori değerini 15 kalori artırır. Eğer 26 gram şeker katılmış yeşil çay içiliyorsa, tatlandırıcının türüne göre değişmekle birlikte ortalama 100 kalori alınıyor demektir. En iyi sonuç için yeşil çayı şeker katmadan içmek, düşük-şekerli, düşük-kalorili, tatlandırıcılı yeşil çay ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Yeşil çay şekerli içilirmi, yeşil çayı şekerli içmek zayıflatır mı başlıklı yazımızda son olarak dikkat edilmesi gereken bir durumdan bahsedeceğiz. Yeşil çay ürünleri normal tüketimlerde nispeten güvenlidir. Kafeine, şekere veya diğer yeşil çay içeriklerine karşı hassas olanların bir doktora danışmaları gerekir. Ayrıca yeşil çayın kafeinsiz olanları ile doğal olarak çok daha az kafein içeren beyaz çay bir alternatif olarak tercih edilebilir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.