Yeşil Çay Reflüyü Tetikler Mi, Yeşil Çayın Mideye Zararı Varmı

Yazımızda reflüyü tetikleyen unsurlar arasında yeşil çay var mı, yeşil çayın mideye olumsuz etkisi var mı sorularını yanıtlayacağız.

Son dönemlerde midede yanma hissedilmesi ve reflü şikayetiyle doktora başvuranların sayısında önemli bir artış gözlemlenmiştir. Bazı insanlarda asit reflüsü semptomlarının yeşil çay tüketimi sonrasında artış gösterebileceği belirtilmektedir. Fakat ilk yapılan çalışmalar sonucunda kronik asit reflüsü rahatsızlığı ile ilgili sorunlara karşı yeşil çayın bazı yönlerden faydalı olduğu ortaya konmuştur. Eğer haftada ikiden daha fazla asit reflüsü sorunu ile karşılaşılıyorsa tıbbi bir desteğe ihtiyaç zamanı gelmiş demektir.

Asit reflüsü mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesi sonucunda yemek borusunun asitle temas edip zarar görmesidir. Bu durum mide ekşimesi ile de adlandırılan yakıcı ve ağrı dolu bir sürecin başlamasına neden olur. Reflü durumu boğazın gerisinde ekşi ve acı bir tat hissedilmesi ile beraber yaşanır. Eğer asit reflüsü haftada bir kereden daha sık yaşanıyorsa daha ciddi bir sağlık sorunu buna yol açıyor demektir. Bu rahatsızlığın ismi doktor tedavisi zorunlu olan GERD kısaltmasıyla bilinen gastroözofageal reflü hastalığıdır.

Kafein yeşil çayın içerdiği sindirimi etkileyen çok sayıdaki biyoaktif bileşikten birisidir. Japonya’da gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda yeşil çay içenlerin yaklaşık 1,5 kat daha fazla asit reflüsü ve GERD şikayeti ile karşılaştıkları görülmüştür. Ancak yeşil çayın asit reflüsünü nasıl tetiklediğine ilişkin daha fazla laboratuvar çalışması yapılması gerekmektedir.

Tedavi edilmeyen kronik asit reflüsü (GERD) rahatsızlığına bağlı kronik mukoza yıpranması Barrett özofagusu oluşumuna neden olur. Barrett özofagusu hastalığı yemek borusu kanserinin önemli sebeplerindendir.

Yeşil çayın kansere etkisi üzerine yapılan bir klinik çalışmada yeşil çaydaki doğal kimyasal içeriğinin kansere karşı etkilerinin olduğu görülmüştür. Örneğin yeşil çay özünün Barrett özofagusu hücrelerinin özofajeal hücrelerin büyümesini bastırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu klinik çalışma laboratuvar ortamında hücreler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yeşil çayın insen üzerindeki etkilerinin tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yeşil çay reflüyü tetikler mi, yeşil çayın mideye zararı var mı başlıklı yazımızda son olarak asit reflüsü nasıl kontrol altında tutulabilir sorusunu yanıtlayacağız. Nadir yaşanan asit reflüsü ile yaşam tarzında küçük değişiklikler yaparak başa çıkmak mümkündür. Örneğin diyette değişiklikler yaparak, yeme alışkanlıklarını revize ederek veya reçetesiz satılan antasitler ve midede üretilen asit miktarını azaltmaya yarayan H2 blockers ismindeki ilaçların tüketimini azaltarak gerçekleştirilebilir. Simetidin içeren ilaçlar (Tagamet), ranitidine içeren ilaçlar (Zantac) ve famotidine içeren ilaçlar (Pepcid) gibidir. Ayrıca yeşil çay tüketimini kesmek de asit reflüsünü azaltıcı etki yapar. Haftada iki veya daha fazla asit reflüsü sorunu yaşanıyorsa mutlaka tedavi gereklidir. Midede asit üretimini bloke eden ilaçlar tedavinin ilk aşaması olarak önerilmektedir. Bu ilaçlar arasında esomeprazole içeren ilaçlar (Nexium),lansoprazole (Prevacid) ve omeprazole içeren ilaçlar (Prilosec) yer alır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.