Yeşil Çay Östrojen İçerir Mi, Yeşil Çay Ve Östrojen

saglikliyesilcay23Yazımızda yeşil çay ve östrojen hormonu arasındaki bağlantıyı açıklayacak yeşil çay östrojen içerir mi sorusunu cevaplayacağız.

Östrojen kadınların cinsel ve üreme gelişimlerinde önemi olan temel hormondur. Yumurtalıklar tarafından üretilir ve adet döngüsünde önemli bir rol oynar. Menopoz dönemlerinde seviyeleri düşüktür. Bu durum sıcak basması, gece terlemeleri, vajinal kuruluk ve ruh halinde ani değişimlere neden olur. Ayrıca damar yağ bağlanması rahatsızlığı aterosklerosis ve kemik erimesi osteoporozun da sebebidir. Hormon seviyesinin yüksek olması ise göğüs kanseri başta olmak üzere çok sayıda ciddi hastalığa yakalanma riskini artırır. Çeşitli ilaçlar ile yeşil çay gibi gıda takviyelerinin östrojen seviyesini düzenleyici etkileri vardır.

Yeşil çay ana vatanı Doğu Asya olan Camellia sinensis ismindeki bitkinin fermantasyona uğramamış yapraklarından elde edilir. Başlarda yalnızca uzak doğu ülkelerinde tüketilen bu içecek günümüzde dünya genelinde popüler bir konuma yükselmiştir. Bünyesinde östrojen bulundurmayan yeşil çay aksine östrojen dengesini düzenleyici etkiye sahiptir. C vitamininin yanında kateşinler ismi ile bilinen antioksidan polifenolleri açısından zengin bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde geleneksel olarak yüksek kolesterole, çeşitli kanserlere, diyabete, karaciğer problemlerine ve bağırsak sorunlarına karşı yıllardır tedavi ediciliğinden yararlanılmaktadır. Günümüzde çay olarak hazırlanabilmesinin yanında, sıvı şekilde ve kapsüller içerisinde de satılmaktadır. Yeşil çay ilaç olarak tüketilecekse öncelikle bir doktora danışılarak yaşa ve sağlık geçmişine uygun miktar öğrenilmelidir.

Yeşil çayı düzenli olarak tüketen kadınların östrojen seviyelerinin içmeyenlere göre %13 daha az olduğu 2005 yılında yayınlanan bir makalede belirtilmiştir. Fakat bilim adamları bu makalede yeşil çay ile meme kanserine neden olanlar yüksek östrojen seviyesi arasındaki bağlantının ve yeşil çayın bu hastalığa karşı etkisinin tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedir. Bu araştırmadan bir yıl sonra Amerika Kanser Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen laboratuar çalışmaları yeşil çayın Tamoxifen gibi anti-östrojen özellikleri bilinen ilaçların etkisini artırdığını ortaya koymuştur. Tamoxifen meme kanseri hastalarının yaygın olarak kullandığı ilaçlardan birisidir. Bu araştırma sonrasında yeşil çayın meme kanseri hastaları tarafından tüketilmesinin faydalı olabileceği gösterilmiştir.

Bu olumlu özelliklerinin yanında yeşil çayın yan etkilerinin de olduğu unutulmamalıdır. Yeşil çay önemli bir miktarda kafein içerir. Bu nedenle aşırı kullanımı uykusuzluk, endişe, sinirlilik, kalp atışının hızlanması, sarsıntılar, mide bulantısı ve huzursuzluğa neden olabilir. Hamile ve emziren kadınların yeşil çay tüketimlerinde dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında mide ülseri ve böbrek sorunları olanların da yeşil çaydan uzak durmaları şarttır. Yeşil çayın ayrıca belirli kan inceltici, gebeliği önleyici ve kanser ilaçlarıyla etkileşip onları etkisizleştirdiği bilinmelidir.

Yeşil çay östrojen içerir mi, yeşil çay ve östrojen konularını ele aldığımız yazımızda son olarak yeşil çayı tedavi edici olarak kullanmadan önce bir doktora danışılması gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Ayrıca mümkünse kafeinsiz olanları tercih edilmelidir. Onaysız gıda takviyesi ilaçlarının kullanılmaması gerekir. Bir ilaç kullanmadan önce yetkin bir eczacıdan ilacın güvenlik testinden geçip geçmediği ve etkililiği hakkında bilgi alınmalıdır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.