Yeşil Çay Ne Zaman İçilirse Zayıflatır, Yemekten Hemen Sonra Yeşil Çay İçilirmi

Yazımızda yeşil çayın ne zaman içilmesi durumunda zayıflattığı konusuna değinecek yemekten hemen sonra yeşil çay içilir mi sorusunu yanıtlayacağız.

Yüzyıllardır ana kıtası Asya’da normal bir içecek olarak tüketilen yeşil çay 21. yüzyıldan itibaren dünya genelinde fazladan bir ilgiyle karşılaşmaya başlamıştır. Bu mucize çayın içeriğindeki bazı bileşikler vücudun sindirimine olumlu etkiler yaparak enerji yakmasını sağlar. Yemekten sonra içilen bir bardak yeşil çay kilo verme amaçlarına ulaşmada önemli katkı sağlar.

Yeşil çay; siyah çay ve oolong çayları ile birlikte Camellia sinensis bitkisinden elde edilen bir çay çeşididir. Yeşil çay üretilirken yapraklar kavrulur fakat kurutulma öncesinde fermante edilmez. Popüler yeşil çaylar arasında sencha, ocha ve jasmine gibileri vardır.

Yeşil çay da diğer çaylar gibi bir uyarıcı olan kafein içerir. Uyarıcılar vücudu daha aktif olmaya zorlar. Bu sebeple kişi daha fazla kalori harcar. Yeşil çayın zayıflatan ilk etkisi budur. Bu anlamda ikinci etkisi ise yeşil çayın iştahı bastırıcı bir içecek olmasıdır. İştahı kesilen kişi daha az tüketeceğinden aldığı kalori miktarı önemli ölçüde azalacaktır. Kafeinin ayrıca idrar söktürücü özelliği vardır. Yani yeşil çay tüketen kişi daha sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Bu nedenle vücuttan fazla miktarda su atıldığından geçici bir kilo kaybı söz konusudur. Sağlık için atılan su geri içildiğinde vücut eski ağırlığına dönecektir.

Yeşil çay içerisinde yer alan kateşin maddesi vücut kanının yağları emmesini engelleyebilir. Bu faktör kişinin kolesterol seviyesi açısından daha önemlidir. 2013 itibarıyla klinik çalışmalarla kanıtlanmasa da aynı zamanda yeşil çayın kilo vermede daha etkili bir araç olmasını da sağlayan bir etkidir.

Ünlü bir televizyon kanalının sağlık uzmanı yeşil çay ve buzlu su gibi kalorisiz içeceklerin yemekten önce tüketilmesinin yemek esnasında iştahın azalmasına ve daha az tüketilmesine yol açtığını belirtmiştir. Bundan dolayı yeşil çayın kilo vermede faydalı bir içecek olduğunu savunmuştur. Ancak bunun anlamı yemekten önce içilen yeşil çayın sonra içilenden zayıflamada çok daha etkili olduğudur.

Yeşil çay ne zaman içilirse zayıflatır, yemekten hemen sonra yeşil çay içilir mi başlıklı yazımızda son bir durumdan bahsedeceğiz. Yeşil çayın bazı içerikleri yemekten sonra içilmesi durumunda vücudun kilo vermesinde etkili olmasını sağlayabilir. Ancak yeşil çaydan en etkili sonucu alabilmek için yemekten önce tüketmek gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.