Yeşil Çay Mide Bulantısı Yaparmı, Mide Bulantısına Yeşil Çay Etkisi

yesil15Yazımızda yeşil çayın neden mide bulantısına sebep olduğunu açıklayacak yeşil çayın mide bulantısına etkisinden bahsedeceğiz.

Yeşil çay Camellia sinensis bitkisinin bir miktar kurutulmuş fakat fermente olmamış halidir. Demleme süreci temel olarak yaprakların sıcak suya daldırılması şeklinde gerçekleşir. Bu işlem sonucunda yeşil çay yaprakları içerisinde yer olan antioksidan özellikleri açığa çıkar. Kafein gibi kimyasalları da içeren yeşil çay vücut içerisinde uyarıcı etkiye sahiptir. Dünya üzerindeki kültürlerin çoğu yeşil çayı sağlık için önemli bir parça olarak görseler de bazı insanlarda yeşil çay içmek sindirim problemlerine yol açabilmektedir.

Yazımızın konusunu oluşturan mide bulantısına etkisi açısından incelerken öncelikle yeşil çayın kafein içeriği hakkında bilgilenmek gerekir. Yeşil çayın mide rahatsızlıklarına en büyük tesiri içerdiği kafeinden dolayıdır. Siyah çay ve oolong çayı gibi fermente olmadığı için yeşil çayda tipik olarak daha az miktarda kafein bulunmasına rağmen bu miktar mide bulantılarına sebep olmak için yeterlidir. Kafein sindirim esnasında açığa çıkan asit miktarını artırarak midede acı ve tiksinmeye neden olur. Bu durum kafeine karşı duyarlı olanlarda ve boş mide ile yeşil çay içenlerde daha sık görülür. Kafein ayrıca baş dönmesine, baş ağrısına ve ishale de sebep olur.

Yeşil çay neden mide bulantısı yapar sorusunun cevabı için ikinci olarak polifenollerden bahsedeceğiz. Yeşil çay içerisinde kafeinin dışında polifenoller de bulunur. Polifenollerin de mideye ve sindirime kafeinle benzer etkileri vardır. Polifenollerin bazılarının hiperlipidemi, hipertansiyon, aterosklerosis ve bazı kanser çeşitleri gibi rahatsızlıkları tedavi edici özelliği olmasına karşın tannin gibi yeşil çay yapraklarında yer alan polifenol çeşitleri midede bulantıya ve sindirim sorunlarına neden olan asitlerdir.

Midede bulantı sorunu ile karşılaşılmasının diğer bir nedeni de mandıra ürünleridir. Yeşil çayı bazıları süt karıştırarak tüketmeyi tercih ederler. Süt içerisinde laktoz şekeri vardır ve kimileri bu ürünü iyi biçimde sindiremezler.

Alerji sorunları da mide bulantılarının sebepleri arasındadır. Nadir de olsa yeşil çay tüketenlerden bazıları yeşil çay yaprakları yüzünden alerji sıkıntısı yaşayabilir. Bununla birlikte alerjinin ağzın ve dudakların şişmesi, boğaz yolunun kapanması gibi diğer başka semptomları vardır.

Yeşil çay mide bulantısı yapar mı, mide bulantısına yeşil çay etkisi başlıklı yazımızda son olarak bazı çözüm önerileri sunacağız. Yemekten sonra yeşil çay içmek yiyecek tarafından aktifleşen artan asit üretimi sayesinde mide bulantısının semptomlarının azaltılmasında yardımcıdır. Yeşil çay olarak kafeini alınmış olanların tercih edilmesi de kafein nedeniyle oluşacak mide sorunlarından kurtarır. Ayrıca laktoz sindirimi sorunu yaşayanlar mide bulantısı yaşamamak için yeşil çayı sütle tüketmemelidir. Bunun yerine soy bazlı krema kullanılabilir. Bu yöntemler de etkisiz kalmışsa kafeinsiz, tanninsiz başka bir bitkisel çay içmek çözüm olabilir. Son olarak, eğer alerji problemi yaşanmışsa yeşil çaydan uzak durulmalıdır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.