Yeşil Çay Kaç Kalori Yakar, Yeşil Çay Ne Kadar Kilo Verdirir

Yazımızda zayıflatma etkisi üzerinde yoğun araştırmalar yapılan yeşil çay kaç kalori yakar sorusunu cevaplayacak yeşil çay ne kadar kilo verdirir konusunu ele alacağız. Yeşil çay içmek kilo vermeyi kolaylaştıran sağlıklı bir yoldur. Fakat yeşil çayı diyet planına eklemenin zayıflama adına atılacak adımlardan sadece birisi olduğu bilinmelidir.

Yeşil çay kafein ve flavanoidleri içeren bir içecektir. Epigalokateşin ismindeki en belirgin flavanoid kilo verme üzerinde önemli etkilerinin yanında sağlığa yararlı bir maddedir. İnsülün duyarlılığı ve lipit profili ile ilgili olan faydaları en dikkat çekici olanlarıdır.

Bu bileşiklerin miktarları ve oranları farklı çeşit yeşil çaylarda önemli ölçüde farklılaşır. Bu nedenle tüketilen yeşil çayın içeriği sağlık ve kilo verme adına önemlidir. Yeşil çay genel olarak güvenli bir ek besin olarak düşünülebilir. Fakat herhangi bir ilaç kullanılıyorsa bir doktora danışmak gerekir. Ayrıca tüketilen miktarda aşırıya gidilmesinin ciddi yan etkiler doğurabileceği bilinmelidir.

Kişi yarım kilo vermek istiyorsa tükettiği enerji aldığı enerjiden yaklaşık 3700 kalori daha fazla olmalıdır. Günde bu farkın sağlıklı miktarı 500 kalori ve aşağısıdır. Yeşil çay içilerek ne kadar kalori yakmak mümkün olabilir? İsviçreli bir bilim adamı yeşil çayın ne kadar enerji yaktığına yönelik olarak 1999 yılında araştırma yapmıştır. Yaptığı çalışmalar sonrasında 90 miligram epigalokateşin ve 50 miligram kafein içeren yeşil çayın 80 kalori enerji yakılmasını olanaklı kıldığı sonucuna ulaşmıştır.

İsviçreli bilim adamının bulgularından şu sonucu çıkarmak mümkündür. Günde 80 kalori fazladan enerji harcayarak yarım kiloyu yaklaşık 46 günde vermek olanaklıdır. Sonuç olarak da eğer yeşil çay günlük bir rutin haline getirilirse bir yılda 4 kilo zayıflamak rüya değildir.

Yeşil çay kaç kalori yakar, yeşil çay ne kadar kilo verdirir başlıklı yazımızda son olarak gerçek kişiler üzerinde yapılan bir deneyden elde edilen sonuçları paylaşacağız. Yeşil çayın kilo verme ve kalorileri yakma üzerindeki etkisini inceleyen bilim adamları klinik incelemelerini çeşitli deneylerle güçlendirmişler ve yeşil çayın vücut yağlarının yakılması üzerinde etkili olduğunu görmüşlerdir. Örneğin 2010 yılında Amerika’da gerçek kişilerin kullanıldığı bir deney yapılmıştır. Kişiler cinsiyetlerine, yaşlarına, kilolarına göre ayrılmışlardır. Katılımcılar rastgele yeşil çayı düzenli tüketen ve hiç tüketmeyen olarak gruplara bölünmüştür. Yaklaşık 1250 katılımcı üzerinde 24 hafta boyunca gözlem sürdürülmüştür. Yeşil çay içenlerin günlük tükettiği epigalokateşin miktarı 576 ile 714 miligram arasında olmuştur. Sonuçta yeşil çayın her 12 haftada yaklaşık 1,5 kilo verdirdiği gözlemlenmiştir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.