Yeşil Çay Kaç Bardak İçmeli, Günde Ne Kadar Yeşil Çay Tüketilmeli

Yazımızda yeşil çay kaç bardak içmeli, günde ne kadar yeşil çay tüketilmeli sorularına cevap verilecektir.

Yeşil çayın kilo verme üzerine etkisi ile ilgili olarak 2010 yılında yayınlanan bir makalede bu sağlıklı içeceğin doğrudan değil yan katkıları sayesinde zayıflattığı sonucu ortaya konmuştur. Yeşil çay iştahı keserek ve metabolizma hızını artırarak kilo vermeye katkı sağlar. Fakat yapılan çalışmada forma girme adına ne kadar yeşil çay içilmeli sorusuna cevap verilmemiştir. Yeşil Çay Çeşitleri Nelerdir öğrenmek için tıklayınız.

Yeşil çay içerisinde bulunan kafein içeceğin kilo verme etkisinin bir kısmının kaynağıdır. Fakat kafein yan etkileri olan bir maddedir ve fazla tüketimi toksik özellik gösterir. 250 ml yeşil çay içerisinde yaklaşık 25 miligram kafein bulunur. Sağlıklı bir yetişkin insanın günde alması gereken kafein miktarının üst sınırı 300-400 miligram arasıdır. Aksi takdirde kafeinin yan etkileri kendisini gösterir. Fakat bu miktar kişinin sağlık durumuna göre farklılaşacağından alınması gereken kafein miktarının ne kadar olması gerektiği bir doktora danışılmalıdır. Örneğin hamile kadınların günde 200 miligramdan fazla kafein almaması gerekir. Gebelikte Yeşil Çay İçilirmi sorusunun cevabı sitemizdeki bir yazıda ele alınmıştır.

Sağlıklı bir insan günlük sağlıklı kafein alımının sınırları içerisinde kalmak için günde 250 ml bardakla 12 ile 16 bardak yeşil çay içebilir. Ancak demlemede kullanılan çay miktarı da içereceği kafeini etkilediği akılda bulundurulmalıdır. Örneğin yeşil çay demlemek için 250 ml suda kullanılan her bir poşet çay bir bardak anlamına gelir. Eğer iki poşet kullanılıyorsa 2 bardak olarak hesaba katılmalıdır.

Yeşil çayın en faydalı aktif bileşenleri polifenol ismi ile anılır. Yukarıda bahsedilen makalede insan vücudu için yeterli miktarda polifenol alabilmek için günde 2 veya 3 bardak yeşil çay içmek yeterlidir. Bu miktarda tüketilen yeşil çay 240 veya 320 miligram arasında polifenol içerir. Burada bahsedilen polifenoller antioksidan olarak bilinir ve hücreleri zararlı etkilerden korur.

Bünyesinde antioksidan ihtiva eden yeşil çay bitkisi hücrelerin zarar görmesini engeller. Ayrıca yeşil çay içilerek metabolizma hızını artırmak olanaklıdır. 2014 senesinde yeşil çay ile kilo verme arasındaki ilişkiyi araştıran bilim adamları yeşil çayın vücutta birikmiş yağ kitlelerini önemli ölçüde azalttığını görmüşlerdir. Fakat bu zayıflamak için sadece yeşil çaya güvenilmesi gerektiği anlamına gelmez. Yeşil çay forma girme adına yapılan çabalara önemli katkılar sağlar. Yeşil Çay Yağ Yakar Mı sorusunun kapsamlı cevabını ilgili yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yeşil çay kaç bardak içmeli, günde ne kadar yeşil çay tüketilmeli sorusuna yanıt verdiğimiz yazımızda sona gelirken yeşil çayın yan etkileri olduğunu hatırlatmakta yarar var. Yeşil çayın bilinen yan etkileri arasında kalp hızını artırması, uykusuzluk yapması, bulantı ve kusmaya neden olması, sık idrara çıkma durumunun oluşabilmesi, endişe ve depresyon sebebi olabilmesi yer alır. Bu nedenle tıbbi bir tedavi görülüyorsa yeşil çay içmeye başlamadan önce bir doktora danışmakta büyük yarar vardır. Kalp, böbrek, karaciğer, yüksek kan basıncı, diyabet, kansızlık, glokom, osteoporoz gibi rahatsızlıklar yaşayanlara yeşil çay tüketmesi önerilmez. Yeşil çayın ayrıca bazı ilaçlarla etkileşimi halinde zararlı sonuçlar doğurabileceği bilinmelidir. Örneğin doğum kontrol hapları ve kan inceltici ilaçların yeşil çay ile etkileşime girdiği unutulmamalıdır. Papatya Çayının Yan Etkileri Neler sorusu ile ilgili sitemizde bir yazı olduğunu hatırlatarak yazımıza son noktayı koyuyoruz.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.