Yeşil Çay Gut Hastalığına İyi Gelir mi, Neye Faydalıdır

green_yesil23Yazımızda yeşil çayın yararlı olduğu rahatsızlıklar arasında gut hastalığı var mıdır sorusunu yanıtlayacağız.

Gut hastalığı ne demek? Gut bir çeşit artrittir. Yani eklemlerde ağrı, iltihap, şişlik oluşması, sıcaklığın artması, kızarıklıklar ve eklem hareketlerinin zorlaşması şeklinde kendisini hissettirir. Bu rahatsızlığın etkileri iki farklı yolla tedavi edilebilir. Birincisi ilaç tedavisi ile ikincisi ise eklemlerde ağrılı iltihaplara neden olan bileşenlerin vücutta bulunan miktarını bir diyet yoluyla azaltma şeklindedir. İkinci yolu tercih edecek gut hastaları için sağlık uzmanlarının önerdiği doğal besinlerden birisi de yeşil çaydır. Çünkü yeşil çay gut ataklarını tetikleyen pürin ismindeki bileşen açısından fakirdir. Ayrıca yeşil çayda yüksek seviyede bulunan antioksidanların iltihapları bastırıcı etkisi vardır. Yazımızda değinecek olsak da gut hastalığı olanların yeşil çay içmenin avantajları ve dezavantajları hakkında uzman bir doktordan daha geniş bilgiler alması önemlidir.

Önce gut hastalığını biraz tanıyalım. Gut nasıl olunur? Gut rahatsızlığın ana nedeni kanda bulunan ürik asit seviyesinin artmasıdır. Yükselen ürik asit kristal hale gelerek eklem ve dokularda ürat kristalleri olarak birikir. Gut hastalığı ateş yapar mı? Bu kristallerin varlığı ateş nöbetlerine ve gut atakları olarak bilinen aşırı eklem ağrılarına sebep olur. Gut hastalığı neye yol açar? Gut hastalığı nedeniyle eklemler kızarıp şişebilir. Ayrıca ayakların, bacakların ve kolların derisinin hemen altında tümsekler gelişebilir. Gut hastalığının sebebi nedir? Ürik asit seviyelerinin artması ve sonucunda guta sebep olması ya vücudun aşırı asit üretmesinden yada böbreklerin yeterli çalışmamasından kaynaklanır. Gut hastalığı kimlerde görülür? Gut hastalığı aile sağlık geçmişinde bu rahatsızlık olanlarda görülme olasılığı yüksektir. Belirli ilaçlar da gut hastalığının temel nedenlerindendir. Ayrıca 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ve pürin içeren gıdaları aşırı tüketenlerde gutun ortaya çıkma ihtimali artacaktır.

Yeşil çay gut hastalığına iyi gelir mi? Pürin bileşikleri vücut tarafından sentezlenir. Pürin içeren gıdalar ise mantarlar, ıspanak ve asparagus gibi yeşil yapraklı sebzeler, midye gibi kabuklu deniz ürünleri, sakatatlar ve uskumru gibi balıklardır. İnsan bünyesi pürin içeriğini metabolizmaya katarken ürik asit üretilir. Sağlık uzmanları gutu olanların her bir 100 gramlık yiyecekte alındığı pürin miktarının 50 ile 150 miligram arasında sınırlandırması gerektiğini altını çizerek önermektedir. Yeşil çay pürin açısından zengin olmayan bir içecektir. 100 gram yeşil çayda bulunan pürin miktarı 50 miligramın altındadır. Gut hastalığı olanlar gut atağını tetiklemeden yeşil çay gibi düşük pürinli yiyeceklerden fazlaca tüketebilirler.

Yeşil çay antioksidan mı? Yeşil çayın gut olanlara diğer bir faydası antioksidan açısından zengin olması dolayısıyladır. Bu sayede eklem iltihabı ve gutun şişme özelliğini azaltabilir. Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre günde 2 ile 4 bardak arasında yeşil çay yapraklarından demlenerek hazırlanıp tüketilen içeceğin gut semptomlarını kontrol etmede yardımcı olduğu belirtilmiştir. Ancak uzun vadede yeşil çayın etkileri ve güvenli kullanım miktarı hakkında şu ana kadar yapılan araştırmalar kesin bir sonuç ortaya koyamamıştır.

Yeşil çay gut hastalığına iyi gelir mi, yeşil çay neye faydalıdır başlıklı yazımızda son olarak dikkate alınması gereken bazı önemli hususlara değineceğiz. Yeşil çayın güvenli bir içecek olduğu ve gut gibi hastalıklara faydaları FDA tarafından da onaylanmıştır. Ancak bu sağlıklı, doğal içeceğin baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve ishal gibi yan etkileri vardır. Ayrıca sindirim, sinir ve kalp sorunları olanların dikkatli olması gerekir. Bunun dışında yeşil çay antibiyotiklerle, kan incelticilerle, atropin, klozapin, doğum kontrol hapları ve demir takviyeleri gibi ilaçlarla etkileşebilir. Bu nedenle bu tür tedavi edicileri kullananların doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir yeşil çay içeren gıda takviyesi kullanılmaması ve yeşil çay tüketmemesi gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.