Yeşil Çay Göz Altı Morluklarına İyi Gelirmi, Yeşil Çayın Göz Çevresine Faydaları

Yazımızda yeşil çayın göz altı morluklarına etkisini, göz çevresine faydalarını ele alacağız.

Çay bitkisinden elde edilen üç ana çay çeşidi yeşil, siyah ve oolong çaylarıdır. Bu tiplerin farklı isimlerle anılmasının sebebi değişik üretim süreçleri sonunda oluşmalarıdır. Tarihleri boyunca yeşil çay tüketen ülkeler Çin, Japonya, Hindistan ve Tayland’dır. Bu ülkelerde sindirim bozukluklarına, mental rahatsızlıklara, vücut ısısı ve kan şekerini ayarlamada yeşil çay ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde yeşil çayın tedavi edici özelliğinin dünya genelinde farkına varılmış yeşil çay çok sayıda araştırmanın konusu olmaya başlamıştır. Bu kapsamda en popüler çalışmalardan bir tanesi de yeşil çayın göz altı morluklarına karşı etkisi üzerinedir.

Gece geç yatmanın etkisi ve çevresel toksinler göz çevresindeki hassas deriyi gerebilir ve şişlikler ile koyu halkalar oluşturur. Bu duruma karşı geçmişten günümüze en sık kullanılan doğal yöntem morluk oluşan bölgede salatalık bekletmektir. Bugün ise buna alternatif olarak poşet yeşil çay önerilmektedir. Antioksidanlar ve fazla miktardaki tanninler içeren yeşil çay poşetleri şişkinlikleri küçülterek göz çevresindeki suyun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Göz çevresinde oluşan şişlikler uykusuzluk, aşırı çalışma, deri rahatsızlıkları ve tiroit yetmezliği gibi etkilerle oluşabilir. Hamilelik de sıvının tutulması ve göz çevresinde şişlik oluşmasının bir sebebidir. Yüksek miktarda tuz içeren yiyecekler su tutulmasına neden olabilir. Bu oluşumların alkol ve tütün kullanımı sonucu vücuda alınan toksinler kaynaklı olanları da vardır. Ayrıca hormonsal değişiklikler, deri rahatsızlıkları ve alerjiler de göz çevresindeki hassas deriyi etkileyebilir.

Uykusuzluk, stres ve geç yatmanın göz çevresinde oluşan koyu halkaların ana nedeni olduğuna ilişkin popüler bir inanış varda da, bunun gerçek ana nedenlerinden bazıları alerjiler, egzama, kalıtımsal özellikler, sigara, alkol, burun tıkanıklığı, güneşle temas gibidir.

Demlenmiş yeşil çay poşetlerini kısa bir süre göz üzerinde tutmak çay içerisinde bulunan tanninlerin göz şişkinliklerini ve koyu halkaları tedavi etmesini olanaklı kılar. Yeşil çay poşetleri şişkinlikleri azaltarak göz çevresindeki deriyi gerginleştirir. Kafeinin de kan damarlarını büzerek şişliği alma etkisi vardır. Koyu halkalar üzerine konan yeşil çay gözaltındaki kan damarlarının büyümesini engelleyici özellik gösterir. Doğal olarak büzücü etkiye sahip tanninler göz altındaki kan damarlarını ve kılcal damarları sıkıştırır.

Göz altı morluklarına neden olan etkileri bilmek bunlardan uzaklaşmak veya azaltmak gerekir. Alkol ve sigara kullanımının göz çevresinde sıvı birikmesini sağlayan ve şişkinlikleri tetikleyen sebepler olduğu bilinmelidir. İyi bir gece uykusu ve sağlıklı besinlerle beslenmek sağlıklı bir deriye sahip olma hususunda önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca yeşil çay poşetlerini göz altına düzenli bir şekilde uygulamak, bol sıvı tüketmek ve iyi bir nemlendirici kullanmak da göz altındaki deriyi taze tutacaktır.

Yeşil çay göz altı morluklarına iyi gelirmi, yeşil çayın göz çevresine faydaları başlıklı yazımızda son olarak şunu söyleyebiliriz. Göz çevresinde oluşan şişlikler geçicidir. Kronik olanlar başka ciddi sağlık sorunlarının işareti olabilir. Yeşil çayı göz çevresi için kullanmaya başlamadan önce özellikle alerjisi olanların yüz alerji testi yapılması gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.