Soğuk Yeşil Çay Zayıflatırmı, Yeşil Çay Soğuk İçilir Mi

Yazımızda buzlu içilen yeşil çaydan bahsedecek yeşil çay soğuk içilir mi, soğuk yeşil çay zayıflatır mı sorularını yanıtlayacağız.

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek çay çeşitleridir. Çay bitkisinden elde edilen yeşil çay da dünya genelinde popüler olan ve milyonlarca insanın günlük rutini haline gelmiş bir çay çeşididir. Camelia sinensis bitkisinin yapraklarının sıcak su içerisinde demlenmesi yoluyla elde edilir ve genel anlamda sıcak içilir. Ancak yeşil çayın sağlık açısından büyük faydaları sıcaklıktan bağımsızdır ve soğuk yeşil çay kalp damar sağlığı ile yağ yakıcılık açısından neredeyse sıcak çayla aynı etkiye sahiptir.

Soğuk yeşil çay zayıflatır mı? Yeşil çay polifenoller açısından zengin bir çay çeşididir. Bu nedenle kalp sorunlarıyla, kanserle, diyabetle ve yaşlanma nedeniyle beyinde oluşan problemlerle savaşmada vücuda yardımcıdır. Yeşil çay içerisindeki en etkili polifenol ise epigalokateşin-3-gallate ismindedir ve genellikle EGCG kısaltmasıyla bilinir. Bu polifenolün şişmanlığı önlediği, vücutta birikmiş yağ esaslı trigliseritleri azalttığı, karaciğer ağırlığını düşürdüğü ve vücuttaki yağları erittiği düşünülmektedir. Yeşil çayın fazla kilolara karşı en büyük etkisi yağların bağırsaklardaki emilimini engellemesi ve bu sayede vücutta fazla yağ birikmemesi açısından faydalı katkısıdır.

Yeşil çay ister sıcak ister soğuk içilsin kalp krizi ve diğer damarsal sorunların oluşma riskini azaltma açısından yararlı bir rol oynar. Kan akışı içerisindeki toplam kolesterol seviyesini düşürücü bir etkiye sahiptir. Vücutta bulunması zararlı olan LDL kolesterolünü azaltarak yararlı HDL kolesterolünün ön plana çıkmasını sağlar. Damarlara yağ bağlanması sonucu kalp krizine neden olan kolesterolün oksidasyonunu azaltıcı etki yapar.

Soğuk yeşil çay zayıflatırmı, yeşil çay soğuk içilir mi başlıklı yazımızda son olarak yeşil çayın antioksidan özelliğinden bahsedeceğiz. Yeşil çay fazla sayıda yoldan vücuda yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Yapılan çok sayıda deneysel çalışmalarda yeşil çayın kanserli hücreleri nasıl engellediği ortaya konmuştur. Zehirli kimyasalların oksidatif zararlarından vücudu koruyan karaciğere de yeşil çayın faydalı etkileri vardır. Bir üniversitede yapılan çalışma soğuk ya da sıcak içilen yeşil çayın karaciğeri nasıl koruduğunu gösterilmiştir.

You may also like...

1 Response

  1. Tonbu says:

    soğuk içtim yeşil çayi zindana düştüm şuan bu yazıyı zebaninin telefonundan yazıyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published.