Poşet Yeşil Çay Mı Demleme Mi, Sallama Yeşil Çay Faydalı Mı

Yazımızda poşet yeşil çay mı demleme mi daha iyi, sallama yeşil çay faydalı mı sorularını yanıtlayacağız.

Yeşil çay bütün olarak poşet içerisinde veya ayrı olarak kurutulmuş yapraklar şeklinde pazarlanmaktadır. Sallama çay şeklinde sunulanlar farklı markalarda hemen her markette satılırken yapraklı versiyonları daha çok bir şirketin websitesinden sipariş edilerek veya aktarlardan alınabilmektedir. Son zamanlarda marketlerde de sunulmaya başlamıştır. Yazımızda bu iki sunum arasındaki maliyet, fayda ve lezzet açısından farklılıklara değineceğiz.

Yeşil çayın sağlığa olan yararlı özellikleri içerdiği yüksek antioksidan konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Antioksidanlar hücrelerin yapısını bozabilen hatta hücreleri öldürebilen serbest radikallerle savaşır. Yeşil çayın ayrıca kanserden diyabete çok sayıda ciddi rahatsızlığa karşı iyi geldiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yeşil çayın; siyah çay ve oolong çayı gibi fermantasyona uğramaması doğal antioksidanların seviyesinin daha iyi korunmasını olanaklı kılmıştır.

Karşılaştırmaya önce sallama çaylarla başlayalım. Poşet yeşil çayın elde edilebilmesi için yeşil çay yapraklarının doğranması, dilimlenmesi ve parçalarına ayrılması gerekir. Bu süreç yaprakların aşırı deformasyona uğramasına, oksijen ve nemle daha yoğun temas kurmasına neden olur. Ayrıca süreç sonunda daha çok kafein kaybı yaşanır. Bu nedenle uzmanlar sallama çayların aşırı parçalanma yaşamayan kuru yapraklar şeklinde satılanların yerine geçemeyeceğini vurgulamaktadır.

Demlemeye uygun şekilde yaprakların bütün halde veya büyük parçasının korunduğu şekilde satılan çaylarda ise yeşil çayın tedavi edici unsurlarının önemli bir kısmı korunur. Ayrıca gerçek yeşil çay lezzeti sallama çaylardan daha uzun süre muhafaza edilir. Ancak uzun süre bekletilmesi demleme çayların da bozulmasına neden olur. Demleme çay alınacaksa elle hasat edilenler tercih edilmelidir. Bunun nedeni yeşil çayın makine ile hasat edilmesinin yaprakların kırılıp dağılmasına yol açmasıdır. Elle hasat edilmesi yeşil çayın yapraklarının tamamının korunmasını sağlar.

Poşet yeşil çay mı demleme mi, sallama yeşil çay faydalı mı başlıklı yazımızı son bir bilgi vererek sonlandıracağız. Demleme yeşil çaylar poşet yeşil çaylardan daha güçlü tedavi edici faydalara ve daha iyi bir lezzete sahiptir. Ancak hazırlanma süreci poşet yeşil çayda çok daha pratiktir. Özel demlikler, demleme fileleri, çay demleme topları kullanılarak süreç kısaltılabilir. Ayrıca demleme yeşil çaylar daha pahalıdır ve daha az yerde satılır. Yine de her iki şekilde hazırlanan yeşil çay da içmeye değerdir ve sağlığa faydalıdır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.