Naneli Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir, Naneli Yeşil Çay Zayıflatır Mı

Yazımızda naneli yeşil çayın yararlarını ele alacak naneli yeşil çayın kilo vermede etkisine kısaca değineceğiz.

Nane ve yeşil çay önemli bitkisel sağlık kaynaklarıdır. Hem nane hem de yeşil çay flavonoidler adı verilen antioksidanlar içerirler. Bu iki bitkideki farklı antioksidanlar bir araya geldiğinde kalp krizi, beyin hücrelerinin zarar görmesi ve kanser riskini düşürür. Uzmanlar flavonid etkisinden daha fazla yararlanmak için naneli çaya bir miktar limon, portakal veya başka narenciye meyvesi ilave edilmesini önermektedir.

Hastalıklar için tam olarak bir ilaç olarak kullanılmasa da, nane dekonjestan ve balgam söktürücüdür. Bu nedenle naneli yeşil çayın tıkanmış sinüsleri açıcı ve öksürükleri kesici etkisi vardır. Sıcak olarak tüketildiğinde boğaz ağrısını azaltmasından dolayı soğuk algınlığı veya grip olanlar için zekice bir seçimdir.

Yazımızın bu bölümünde naneli yeşil çayın zayıflatıcı etkisinden bahsedeceğiz. İlaç etkisine sahip yeşil çay ve nane karışımlı içecekler lezzetli olmalarının yanında kalori içermezler. Nane ve yeşil çay forma girmek için yapılan sağlıklı diyetlerde önerilen bitkilerdir. Ancak naneli yeşil çaya şeker ve diğer tatlandırıcılar eklenmemelidir. Aksi halde yüksek kalorili bir içeceğe dönüşerek şişmanlamaya neden olur. Ayrıca naneli yeşil çay sindirim güçlüğüne yardımcı bir içecektir. Nane mide kaslarını rahatlatır, yiyeceklerdeki yağın sindirilmesinde ve sindirimin hızlandırılmasında etkilidir. Ancak bu mucizevi bitki gastroözofageal reflü rahatsızlığının semptomlarını artırabildiğinden GERD ile bağlantılı mide rahatsızlığı yaşayanların dikkat etmeleri gerekir.

Naneli yeşil çayın faydaları nelerdir ve naneli yeşil çay zayıflatır mı sorularını yanıtladığımız yazımızda son olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Normalde naneli yeşil çay sağlıklı bir içecek olsa da 2006 yılında yapılmış bir çalışma bazı tüketicileri uyarmaktadır. Buna göre hiyatus hernisi veya böbrek taşları olan kişilerin yeşil çay nane karışımını içme konusunda dikkat etmesi gerekir. Ayrıca yeşil çay kafein içerdiğinden mide bulantısı, sinirlilik, uykusuzluk gibi yan etkilere sahiptir. Kafein miktarı yeşil çay markasına ve demleme süresine bağlı olarak değişse de günde 3-4 bardaktan fazlası tehlikelidir ve sarsıntılar, kalp ritmi bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.