Lipton Yeşil Çay Zayıflatırmı, Lipton Yeşil Çayın Faydaları

saglikliyesilcay7Yazımızda Lipton yeşil çayın kilo verdirici olup olmadığını ele alacak, Lipton yeşil çayın faydalarına değineceğiz.

Yeşil çay sağlıklı bileşenler anlamında zengin bir içecektir. Lipton’un yeşil çay versiyonlarında da yararlı bu maddeler bulunur. Ancak sağlık açısından düşünüldüğünde en etkili olan Lipton çeşitleri demlenebilenlerdir. Bu nedenle soğuk olanlar yerine sıcak hazırlanabilenler zayıflama açısından tercih edilmelidir. Çünkü soğuk versiyonlar besleyiciler açısından fakirdir. Ayrıca Lipton’un tatlandırılmış olan çeşitleri fazla miktarda kalori içerir. Demlenen yeşil çaylar ise şeker veya diğer tatlandırıcılar kullanılmadığı zaman kalori içermezler.

Yeşil çay kateşin polifenolleri açısından zengin bir içecektir. Lipton yeşil çay da aynı özellikte olduğundan çeşitli rahatsızlıklara karşı etki gösterir. Araştırmalar tam anlamıyla kesin sonuçlar vermese de bazı kateşinlerin kanser, kalp krizi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca yeşil çayın soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı da etkili olduğu öne sürülmüş, bazı uzmanlar grip sezonu boyunca yeşil çay tüketilmesini önermişlerdir.

Yazımızın bu bölümünde buzlu çaylardan bahsedeceğiz. Soğuk Lipton yeşil çaylar içerisinde yüksek miktarda şeker ilavesi bulunur. Kullanılan tatlandırıcılar besleyici içermezler fakat yüksek oranda kalori ihtiva ederler. Bu miktar farklı Lipton yeşil çay çeşitlerinde de farklılık gösterir. Örneğin bir bardak şeftalili soğuk Lipton yeşil çay yaklaşık 80 kalori şeker içerirken; Lipton Ice Tea Mango’nun bir bardağı 50 kalori tatlandırıcı barındırır. Formda kalmak için kadınların ve erkeklerin günde tüketmeleri gereken kalori miktarları düşünüldüğünde bahsettiğimiz miktarlar oldukça yüksektir. Bir kalp sağlık merkezinin yayınladığı rapora göre kadınlar zayıf kalabilmek için 100 kaloriden; erkekler ise 150 kaloriden fazla şeker tüketmemelidir.

Lipton yeşil çay zayıflatır mı, Lipton yeşil çayın faydaları başlıklı yazımızda sonuç olarak şunları söyleyebiliriz. Eğer zayıflamak gibi bir amaçla yeşil çay tüketilecekse soğuk çay bu hedefe ulaşmada pek yardımcı olmayacaktır. Bunun için kalorisiz olan ve antioksidanları sayesinde çok sayıda faydası olan şekersiz olan ve demlenen çeşitler tercih edilmelidir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.