Limonlu Yeşil Çay Zayıflatırmı, Yeşil Çay Limonla İçilir Mi

saglikliyesilcay20Yazımızda yeşil çayın limonla tüketilmesi durumunda zayıflamaya etkisini inceleyecek limonlu yeşil çay içilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Sağlıklı yaşam için, kilo vermek için veya özel bir sağlık durumu için diyet programlarına yeşil çay dahil edilmektedir. Yeşil çay kilo vermede kullanılabilecek bir araç olsa da sihirli bir ürün değildir. Çünkü zayıflama süreci diyet programının yanında yaşam tarzında da değişiklikler gerektirir. Bir kişi bel çevresindeki yağlarından kurtulmak istiyorsa doktoruyla konuşup özel bir kilo verme programını takip etmesi gerekir. Bu esnada yeşil çayı güvenle içip içemeyeceği hususunda doktorundan bilgi almalıdır.

Yeşil çay bitkisi olan Camellia sinensis’ten elde edilen çay çeşitlerinin farklılaşmasını sağlayan üretim süreçlerindeki değişikliklerdir. Yeşil çayı üretmek için sadece yapraklara buhar verilmesi en az işlenen çay çeşitlerinden birisi olmasını sağlamaktadır. Bu da yeşil çayın yüksek antioksidan içermesine neden olur. Yeşil çay çeşitli kanser tiplerine yakalanma riskini azaltan, dikkati toparlamada yardımcı olan, kolesterol seviyesini düzenleyen, kalp krizine yakalanma olasılığını azaltan ve kilo verdiren bir içecektir.

Yeşil çay içerisinde yer alan ve polifenol ismi ile anılan kateşinlerin metabolizma hızını artırarak vücudun yağ yakmasına yardımcı olabileceği ortaya konmuştur. Klinik çalışmalarda yeşil çay ve kafein karışımını içen aşırı kilolu veya ortalama şişman kişilerde zayıflama hususunda daha etkili sonuçlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Günde ortalama olarak 2-3 bardak yeşil çay tüketmenin optimum olacağı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Böylece 240-320 mg polifenol vücuda alınmış olur. Fakat bu miktar kafein hassasiyeti olmayanlar için etkilidir. Kafein hassasiyeti olanlar için her gün bu kadar yeşil çay tüketmek aşırı olabilir.

Son zamanlarda yeşil çay ayrıca gıda takviyesi olarak da alınabilmektedir. Yeşil çay genel anlamda sağlıklı olsa da kimi uzmanlar yeşil çayın kilo verme hususundaki etkilerinin kesin olduğunu kanıtlayacak bir bulguya henüz ulaşılamadığını belirtmektedir. Fakat yeşil çayın içerdiği aktif kimyasallar kalori ve yağ yakmayı kolaylaştırıcı etkisi olan metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanında yeşil çayın iştah kesici etkisi de vardır. Yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olduğu konusu doğru olsa bile kişi zayıflamak için günlük kalori alımına dikkat etmeli düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

Limonlu yeşil çay zayıflatır mı ve yeşil çay limonla içilir mi sorularına cevap vermenin zamanı geldi. Yeşil çaya limon katmak kişinin kendi damak zevkine göre bir lezzete ulaşmasına yardımcı olur. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin yanında limon da iştahı bastırarak kilo vermeye yardımcı olur. Fakat kilo verme hususunda unutulmaması gereken en önemli şey yakılan kalorilerin alınan kalorilerden fazla olmaması durumunda zayıflamanın gerçekleşemeyeceğidir. Kalıcı kilo vermek için yediğine dikkat edilerek düzenli spor yapılmalıdır. Limonlu yeşil çayı diyet programına dahil etmek forma girmeye yardımcı olabilse de düzenli bir yaşam stiline sahip olunmadığı müddetçe etkisizdir.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.