Hangi Marka Yeşil Çay İyidir, En Kaliteli Yeşil Çay Hangisi

Yazımızda hangi marka yeşil çay iyidir ve en kaliteli yeşil çay hangisi sorularının cevabını bulacaksınız.

Yeşil çay kateşin, polifenol ve antioksidan içeren diğer kimyasalların fazlaca bulunduğu iyi bir besin kaynağıdır. Laboratuvarda gerçekleştirilen bir araştırmada yeşil çayın oksidatif reaksiyonlar nedeniyle hücrelerde meydana gelebilecek zararlardan C ve E vitaminlerine göre daha fazla koruyucu olduğu sonucu ortaya konmuştur. En iyi yeşil çaylar güzel bir lezzet sunan ve sağlıklı kateşin miktarına sahip şekilde harmanlanmış olanlardır. Kaliteli Yeşil Çay Nasıl Anlaşılır sorusunun cevabını sitemizdeki konuyla alakalı yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

En lezzetli yeşil çaylar kafein içeren, demlenmesi nedeniyle sıcak olan içeceklerdir. Sağlık için günde üç bardak içmek yeterlidir. Kafein içermeyen sıcak olarak sunulanlar, şişe içinde sunulanlar ve hızlıca hazırlanabilenler ise sağlığa faydalı bileşiklerin çoğunu kaybederler. 2007 yılında hazırlanan bir raporda uzun süre depolanmamış taze yapraklar kullanılarak demlenen katkı maddesiz yeşil çayın ortalama 127 mg kateşin sağlayacağı belirtilmiştir. Bu miktar kafein içermeyen yeşil çaydan 2 kat, içerisinde tatlandırmak için çeşitli katkı maddeleri kullanılan yeşil çaydan 3 kat ve hızlıca sunulan şişe içerisindeki yeşil çaydan 10 kat daha fazladır.

Bilim adamları çeşitli yeşil çay markalarında bulunan kateşin miktarlarını belirleme üzerine bir çalışma yapmışlardır. 2004 yılında İngiltere’de yürütülen bu araştırmada çoğu Çin kaynaklı olan 191 farklı yeşil çay markası analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda en yüksek kalitede “Dragon Well” ismindeki çayın daha fazla kateşin içerdiği görülmüştür. 2006 yılında yayınlanan bir makalede ise yine bu belirtilen çay markasının en çok kateşin içerdiği sonucuna ulaşılmış bunu Lipton ve Uncle Lee’s markaları takip etmiştir.

Dünya piyasalarında tercih edilen yeşil çayların çoğu Japonya ve Çin kaynaklıdır. En yüksek kalitedeki yeşil çayın gyokoro ismindeki Japon yeşil çayı olduğu bilinmektedir. Gyokoro tarih, felsefe ve sanatın tek bir bardakta bir araya getirilmesi şeklinde tanıtılır. Bu yeşil çayın yaprakları matcha olarak sunulur. Matcha Japon çay seremonilerinde çayı demlemek için kullanılan çay tozudur. Japonya’da hasadı yapılan yeşil çayların yaklaşık %75’i sencha’dır. Sencha C vitamini açısından zengin ve sarı-yeşil renge sahip bir çaydır. Bancha kavrulmuş bir çeşit iken houjica güzel bir lezzete sahiptir. Yeşil Çay Çeşitleri Nelerdir sorusunun cevabını merak edenler ilgili yazıyı okuyabilirler.

Çin ise cezbedici isimler verilen yeşil çaylar üretmektedir. Çin çaylarına verilen isimler arasında Ching Ca, Chun Mei, Gunpowder and Snow Dragon ve After the Snow Sprouting gibi isimler yer alır. En bilinen Hindistan yeşil çayları ise Ambootia Tea Estate, Mkaibari Tea Estates, Bherjan Estate ve Craigmore Estates gibileridir.

Araştırmalardan en fazla kateşin içerdiği sonucu çıkan Dragon Well yeşil çayı Longjing ismi ile de bilinir. Bu çayın içerdiği kateşin miktarı açısından olduğu gibi içecek olarak kalitesi de üst düzeydedir. Çaylar üzerine kitap yazan Mary Lou Heiss ve Robert Heiss ismindeki araştırmacılar Dragon Well ismindeki çayın Çin’de en popüler 10 çay çeşidinden birisi olduğunu ve bir zamanlar sadece hükümdarların bu çayı içebildiğini belirtmişlerdir. Japonlar ise ilk defa yeşil çay tüketmeye başlayacaklar için Daily Sencha adı ile bilinen yeşil çayı önerirler.

Hangi marka yeşil çay iyidir, en kaliteli yeşil çay hangisi sorularına cevap verdiğimiz yazımızda son bir konuya daha değinmekte yarar var. Yeşil çayın demlenme şekli de en çok faydasından yararlanma açısından önemlidir. İçerisindeki kateşinin tam anlamıyla çıkabilmesi için 3 veya 5 dakika arasında demlenmesi gerekir. Çayın içileceği zamanın ise öğünler arasında olmasına çayın demir emilimini engellemesini önlemek için dikkat edilmelidir. Yeşil Çay Yemekten Kaç Saat Sonra İçilmeli sorusunun cevabının sitemizde yer aldığını belirterek yazımızı sonlandırıyoruz.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.