Yaban Mersini Çayının Faydaları, Yararları Nelerdir

yaban_mersini_cayinin_faydalari_yararlari_nelerdirYazımızda yaban mersini çayının faydaları, yararları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Yabanmersini çayı çalı şeklinde büyüyen yaban mersini ağacının kurutulmuş yapraklarından yapılır. Hafif otsu bir tadı vardır ve bazen tat vermesi, meyvemsi aroma kazandırması ve koyu mor renk kazandırması için çay yapımında kuru yabanmersini de kullanılır. Yabanmersini yaprakları sağlığa birçok faydası olan antioksidanlar açısından zengindir. Çayın sağlığa yararları arasında yağ seviyelerini düşürmesi ve hepatit C’ye karşı koruması sayılabilir. Burada yabanmersini çayının sağlığa olan olumlu etkilerini ele alacağız.

Öncelikle yabanmersini çayının bir antioksidan kaynağı olduğundan bahsedelim. Yapraklardaki polifenoller doğal antioksidanlardır. Marketlerden alınanlar gibi yabani ortamda toplananların da yüksek antioksidan etki gösterdiği 2009 yılında yayınlanan bir yayında belirtilmiştir. Antioksidan içeriği sayesinde yabanmersini çayı beyin fonksiyonlarının zarar görmesi ve zihinsel bozukluklar gibi nörodejeneratif hastalıkların psikolojik semptomlarının tedavisinde yüksek bir potansiyel gösterir.

Yaban mersini çayının faydalarından diğeri diyabet riskini azaltmasıdır. Koyu renkli meyvelerin çoğunda olduğu gibi yabanmersininin de hem yaprakları hem de meyveleri antosiyaninleri içerir. Suda eriyen antosiyaninler sağlığa olan yararları ile bilinir. 2012 yılında yayınlanan bir makalede yabanmersini çayı gibi bu madde açısından zengin yiyecekler yemenin hem kadınlarda hem de erkeklerde tip 2 diyabet riskini düşürdüğü ortaya konmuştur.

Doğal bir antioksidan olan gallik asit içeren yabanmersini çayının iltihaplanma önleyici ve anti alerjik yararları vardır. Araştırmacılar galik asidin alerjik reaksiyon kaynaklı iltihaplanmaların miktarını azalttığını kanıtlamıştır. Sonuç olarak galik asidin alerjiler için doğal anti-enflamatuar olduğu belirtilmiştir. Bu etki özellikle dexamethasone isimli iltihap önleyici ilaçlarla birlikte tüketildiğinde daha fazladır.

Yaban mersini çayının faydaları, yararları nelerdir başlıklı yazımızda son olarak yabanmersini çayını evde hazırlama konusunda bilgi vereceğiz. Yabanmersini çayının besleyici özelliğinden en iyi şekilde yararlanmak ve çayı lezzetli tüketmek için çayı hazırlamada kullanılan suyun sıcaklığına ve demleme için beklenen süreye dikkat etmek gerekir. Optimal antioksidan faydası için genellikle iki çay kaşığı yabanmersini yaprağı kullanılarak bir bardak çay hazırlanır. Su kaynamaya yakın sıcaklığa ulaştığında demlemeye bırakılmalıdır. Yabanmersini çayı tercihe göre sıcak veya soğuk tüketilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.