Çay Çeşitleri Ve Faydaları Nelerdir, Çay Çeşitleri Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

yesil16Yazımızda çay çeşitleri ve faydaları nelerdir konusuna yer verirken bu çay çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sunacağız.

Yazımızda bahsedeceğimiz çay tipleri dünyada popüler olan ve çok tüketilen kaliteli çay nasıl olur sorusunun cevabı olan çeşitlerdir. Piyasada müşterilerin ilgisine sunulan çok fazla sayı ve tipte çay mevcuttur. Bu çeşitlilik içerisinden tercih yapılabilir. Ancak herhangi bir çay almadan önce o çayın neden tercih edildiği sorusunun yanıtlanması gerekir. Seçeneğin çok olduğu çeşitlilik arasından doğru olan ve istenen kalitedeki çay buna göre tercih edilmelidir. Yazımızda da bu sorunun cevabı olan ve en fazla tercih edilen dört çay çeşidini yani yeşil çay, siyah çay, oolong çayı ve beyaz çay hakkında faydaları ve özellikleri açısından bilgi vereceğiz.

İlk olarak yeşil çay özellikleri ve faydaları konusuna değineceğiz. Yeşil çay üretimi esnasında yaprakların toplanmasının ardından ısıtma işlemi uygulanır. Bu ısıtma sayesinde oksidasyona neden olan enzimler etkisizleştirilirler. Yeşil çay yaprakları çok güçlü antioksidanlara sahiptir. Antioksidanların ise sağlığa önemli yararları vardır. Örneğin kanser gibi farklı rahatsızlıkları önlerler. Ayrıca metabolizma hızını yükseltirler.

Yeşil çay ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar daha çok yeşil çayın kilo vermeye etkisi üzerinedir. Bu konuda yapılan fazla sayıda araştırma yeşil çay ile kilo verme arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Yeşil çayın faydaları için yeşil çay ne kadar içilmeli? Yeşil çayın yararlarından faydalanabilmek için her gün tüketilmesi gerekir. Günde de en az iki bardak içilmelidir. Ayrıca en kaliteli olanları bulunup tüketilmelidir.

Siyah çay faydaları ve siyah çay özellikleri ikinci bahsedeceğimiz konu olacaktır. Siyah çay yaprakları kendine özgü bu karakteristik lezzet ve rengi doğal olarak gerçekleşen oksidasyon süreci sonrasında kazanırlar. Çay yaprakları ön kurulama ve yaprakların ezilmesi sürecine de dahil olurlar. Siyah çayın faydaları da yeşil çayla aynıdır. Tek farkı farklı oranlarda benzer yararları göstermesidir.

Oolong çayı faydası ve özellikleri ile ilgili de kısaca şunları söyleyebiliriz. Oolong çayı genelde Çin ve Tayvan gibi ülkelerde yetiştirilen bir çay çeşididir. Bir miktar fermente edildiği için yarı fermantasyona uğramış çay olarak da tarif edilebilir. Oolong çayının en büyük faydası sindirim sisteminedir.

Çay çeşitleri ve faydaları nelerdir, çay çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi başlıklı yazımızda son olarak beyaz çay faydaları ve özelliklerine kısaca değineceğiz. Dünya genelinde en az bilinen çay çeşitlerinden birisi beyaz çaydır. Son dönemlerde popülerleşmeye başlayan beyaz çay ile ilgili en şaşırtıcı nokta yılın yalnızca küçük bir zaman diliminde toplanma işleminin gerçekleştirilebilmesidir. Yeşil çay için sayılan faydaların ve fazla miktarlarda antioksidan içermesinin yanında vücudu zehirlerden arındırması özelliği ile dikkat çeker.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.