Rezene Tohumunun Yan Etkileri, Zararları Nelerdir

rezene_tohumunun_yan_etkileri_zararlari_nelerdirYazımızda rezene tohumunun yan etkileri, zararları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Yemeklere meyan şekerine yakın lezzet katan rezene aynı zamanda; sindirime yardımcı, kolik semptomlarını azaltıcı bitkisel bir ilaçtır. Fazla miktarda rezene tohumu tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Çünkü rezene tohumu herkes için güvenli bir gıda olmayabilir.

Rezene tohumunun yan etkilerinden ilki cildi güneşe karşı daha hassas hale getirmesidir. Bazı durumlarda güneş zehirlenmesinin sebebi olabilir. Rezene tohumu aynı zamanda deride reaksiyonlara neden olabilir. Rezene kullanan genç kızlarda göğüs gelişimi doğal olmayan şekilde yaşanabilir. Bu tür etkilere rağmen rezene tohumu rezene yağına göre daha sağlıklı bir seçimdir. Çünkü rezene yağı bazen nöbetlere ve halüsinasyonlara neden olabilir.

Rezene tohumunun zararları arasında bazı ilaç etkileşimleri de sayılabilir. Rezene bazı ilaçların vücutta düzgün bir şekilde metabolize edilmesini engelleyebilir. Antibiyotik olan ciprofloxacin ve diğer florokinolonlardan almadan iki saat önce veya aldıktan iki saat geçmeden rezene tüketmemek gerekir. Hatta bu çeşit antibiyotikler kullanılıyorsa rezeneden uzak durmak en iyisidir. Çünkü ilaçların vücutta etki göstermesi için gereken süre kişiden kişiye önemli değişiklikler gösterebilir.

Kontrendikasyonlar rezene tohumundan kaynaklanan bir yan etki olarak ortaya çıkabilir. Böbrek veya karaciğer problemi olan kişilerde rezene tohumunun güvenilir olup olmadığı hususu henüz aydınlatılmamıştır. Hamile kadınlar da regle neden olarak düşüklere yol açabilen rezene tohumu içeren ürünlerden uzak durmalıdır. Bazı emziren anneler süt akışını artırabilen rezene kullanmaktaysa da, bunun onlar ve bebekleri için güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

Rezene tohumunun yan etkileri, zararları nelerdir başlıklı yazımızda son olarak estragol adındaki maddeden bahsedeceğiz. Rezene tohumu bazı hayvanlarda tümör gelişimi ile ilişkilendirilen estragol içerir. Bunun insanlar için güvenli olmadığını savunmak doğru olmaz, çünkü rezene bu madde dışında kanser etkilerine karşı koyabilecek birçok başka bileşenleri de bünyesinde barındırır. Ne kadar rezene tohumunun insanda kanser riskini artırdığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.