Rezene Tohumu Zayıflatır mı

rezene_tohumu_zayiflatirmiYazımızda rezene tohumu zayıflatır mı, rezene tohumu ile kilo vermek mümkün müdür sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Rezene tohumu koku ve tat olarak anasona benzer ve forma girmek adına kullanımının uzun bir geçmişi vardır. Diüretik olan rezene; şişkinlikleri azaltır, sindirime yardımcı olur. Uzun süreli kullanımının kilo vermeyi garantileyeceği üzerine yapılmış ciddi bir çalışma bulunmamaktadır.

Rezene bitkisinin botanik biliminde kullanılan adı Foeniculum vulgare şeklindedir ve boyu 180 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Yazın sarı çiçekler açar, bunu tohum olarak isimlendirilen küçük sarı-yeşil meyveler takip eder. Tüm bitki anasona benzer bir koku yayar.

Rezenenin orijinal tür ismi “Marathron” şeklindedir. Yunanlılar tarafından verilen bu isim ince uzamak anlamından türetilen “maraino” kelimesinden gelmektedir. Rezene bitkisinin günümüzdeki adı ise ilk kez Romalılar tarafından kullanılmıştır. Anglosaksonlar batıl inanç olarak rezene bitkisini cadılardan korunmak amacıyla kapı girişlerine asmışlardır. Rezene ayrıca 17’nci yüzyıldan beri kilo vermeye yardımcı bitkisel bir kaynak olarak görülmektedir.

Yazımızın bu bölümünde rezene tohumu ile zayıflama arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz. Rezenenin kullanım amaçları arasında sindirim, idrar söktürücü özellik, şişkinliği önleme ve karında çeşitli sebeplerle oluşan, rahatsızlık veren genişlemeleri ortadan kaldırma sayılabilir. Rezenenin yıllardır kilo verme amacıyla kullanılma nedeninin daha çok yukarıda saydıklarımızdan diüretik olma özelliği olduğu düşünülmektedir. Diüretiklik yani idrar söktürücülük; idrar oluşumuna ve idrarın vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktır. Fakat bu uzun dönemde yağ hücrelerinin yakılmasına katkı sağlamak anlamına gelmez.

Rezene tohumunun fazlalıklardan kurtulmadaki etkisi üzerine hayvanlar üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu bitkisel ürünün hayvanlardaki mide bozulmalarını ve krampları iyileştirici, vücuttaki gazı uzaklaştırmada yardımcı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte rezenenin yiyecekleri sindirim yolunda hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladığına yönelik bazı kanıtlara ulaşılmıştır. Ancak konuyla ilgili insanlar üzerinde yapılmış çok az araştırma bulunmaktadır.

Rezene tohumu zayıflatır mı başlığı ile ele aldığımız yazımızda son olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlara yer vereceğiz. Rezene tohumunun ters bir reaksiyona neden olabileceği düşünülmemekte, başka ürünlerle etkileşmediği belirtilmektedir. Ancak bu sağlıklı bitkinin bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabildiği gözlemlenmiştir. Rezene tohumunun aksine saf rezene yağı ağız yoluyla tüketildiğinde baş dönmesi, kusma, hastalık nöbeti ve solunum problemlerine yol açabilir. Ayrıca hafif östrojen benzeri etkisinden dolayı hamilelerin ve göğüs kanseri olan kadınların rezene ürünlerinden uzak durmaları önerilmektedir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.