Rezene Çayı Zayıflatır mı, Kilo Verdirir Mi

rezene_cayi_zayiflatirmi_kilo_verdirir_miYazımızda rezene çayı zayıflatır mı, kilo verdirir mi sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Rezene çayı çok sayıda hastalıktan korunmak ve kurtulmak için içilen geleneksel bir ilaçtır. Fakat dünya genelinde en yaygın kullanımı sindirime ve kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğu içindir. Fazla yağlardan kurtulmak yaşam stilini değiştirmeye, egzersiz ve diyet programlarına bağlıdır. Rezene çayı da tüm bir kilo verme planına uygun bir içecektir. Çünkü insan vücudunun sindirim faaliyetine yardımcı olur. Ayrıca yemeklerden alınan besleyicilerin daha etkin özümsenmesini sağlayarak yeme isteğini bastırır.

Rezene çayı zayıflatır sonucu herhangi bir klinik çalışma tarafından henüz kanıtlanmış değildir. Bazı yan etkileri olan rezene çayını fazla kilolardan kurtulmak için diyet programına katmadan önce bir doktora danışmakta yarar vardır.

Rezene tohumu tüylü yaprakları olan aromatik bir bitkiden gelir. Bu bitkinin anavatanı Akdeniz ülkeleri olmasına karşılık uygun sıcaklığın olduğu dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilebilir. Sindirime yardımcıdır, zayıflamada etkilidir, soğuk algınlığına iyi gelir ve böbrek taşlarının atılmasını sağlar. Ayrıca emziren annelerin süt üretimini artırdığı belirtilmektedir. Rezene çayını düzenli olarak tüketen kişilerin yorumlarına bakıldığında uzun vadeli sağlık için yardımcı olduğu söylenmektedir. Yazımızın bu bölümünde rezene çayının faydalarına ilişkin bahsettiğimiz konuların çoğu hakkında henüz bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak bunlar çok sayıda kişinin tecrübelerine dayanan sonuçlardır.

İçindeki aromatik yağlar sayesinde rezene sindirime yardımcı olur. Bahsedilen yağların; içerisinde biriken gazlar nedeniyle şişen sindirim yolunu açmada, gazları ortamdan uzaklaştırmada etkisi vardır. Bu sayede sindirim sisteminde meydana gelen ağrıları rahatlatır, iltihap oluşumunu engeller. Sindirimin iyi olması yiyeceklerden alınan besleyicilerin vücut tarafından daha etkin kullanılmasını da sağlar. Besin maddelerinin daha iyi özümsenmesi, vücudun yeme sonrası tatminini artırdığından daha uzun süre tok kalınabilir. Rezene çayının sindirime yardımcı olduğu ve kilo vermeyi sağladığı konusu hakkında da henüz klinik bir çalışma mevcut değildir.

Kuru rezeneyi aktarlardan ve doğal ürünler satan marketlerden alabileceğiniz gibi, sallama çay şeklinde de temin edebilirsiniz. Poşet çaylar daha pratiktir. Ancak kuru rezene tohumu kullanılarak demlenen rezene çayı daha güçlüdür ve daha fazla uçucu yağ içerir.

Rezene çayı ne zaman içilir? Rezene çayını zayıflamak için sindirim sürecinin başladığı yemeklerden sonra içmek daha etkilidir. Ayrıca sindirim rahatsızlıklarının hissedildiği zamanlarda da rezene çayı içilebilir.

Rezene çayı zayıflatır mı, kilo verdirir mi başlıklı yazımızda son olarak rezene çayı nasıl hazırlanır sorusunu cevaplayacağız. Poşet rezene çay demlemek çok kolaydır. Yapılması gereken şey kaynar su içerisine sarkıtıp üç ile beş dakika arasında demlenmesini beklemektir. Kuru rezene tohumundan çay hazırlamak için önce yaklaşık bir dakika orta sıcaklıkta bir tava üzerinde kavurmak gerekir. Bu işlem esnasında tohumları yakmamaya özen göstermelidir. Ardından havan ve dibek kullanılarak hafifçe ezme işlemi uygulanır. Bir bardak su kaynatılır ve yarım şeker kaşığı kadar bahsettiğimiz şekilde hazırlanan ezilmiş rezene içerisine atılır. Aynı şekilde üç ile beş dakika arası demleme işlemi uygulanır. Rezene çayı içmeye hazır hale getirilir. Alternatif olarak soğuk olarak da tüketilebilir.

You may also like...

1 Response

  1. Ismsız says:

    Rezene cayı cok ıyımıs verdıgınız bılgıler ıcın tşkler

Leave a Reply

Your email address will not be published.