Papatya Çayı Sivilcelere İyi Gelirmi, Sivilceye Papatya Çayı Nasıl Uygulanır

papat1Yazımızda papatya çayı sivilcelere iyi gelir mi sorusunu cevaplayacak, sivilceye papatya çayı nasıl uygulanır adım adım açıklayacağız.

Sivilce diğer adıyla akne ciltte kırmızı renkli kabarıklar şeklinde ortaya çıkan, iltihaplı olma ihtimali olan bir deri problemidir. Yağ bezlerinin genişlemesi ve ciltte aşırı yağ üretimi sonucunda ortaya çıkar. Bakteriler ve deri hücrelerinin gözeneklerinin kapanması sivilce oluşumunda rol oynar. Bazı akneler ciltte iz bırakabilir.

Papatyanın akneye faydası var mıdır? Bitki biliminde Matricaria recutita ismi ile adlandırılan papatyanın cilt problemlerinde kullanımının uzun bir geçmişi vardır. Eski Mısır, Yunan ve Roma medeniyetleri bu şifalı bitkiyi cilt iltihaplarının tedavisinde kullanmışlar, papatya ile yaraları iyileştiren ilaç yapmışlardır. Papatya bu nedenle doğal ve pahalı olmayan bir yol olarak akne yaralarını azaltmak için kullanılabilecek bir çiçektir.

Yazımızın bu bölümünde sivilceler için papatya çayı nasıl kullanılır adımlarını paylaşacağız.

Papatya sivilce tedavisi için öncelikle tanınmış ve güvenilir olan bir sağlık marketinden kurutulmuş olarak satın alınır. Eğer kendi bahçenizde papatya üretiyorsanız, taze çiçekleri toplayabilir ve ardından kurutabilirsiniz. Papatyaya benzer çok fazla sayıda çiçek olduğundan yetiştirdiğiniz şeyin gerçek papatya olduğundan emin olmak için tecrübeli bir bitki uzmanına danışmak gerekir.

Papatya ve akne konusunda uygulamada ikinci adım 3 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeklerini 250 mililitre kaynamış suya atıp üç dakika kadar demlenmesine izin verilir. Demleme işleminin ardından karışım süzgeçten geçirilerek elde edilen papatya suyunun ılıklaşması beklenir.

Üçüncü adımda cildin üzerindeki yağ, kir ve makyaj izlerinin temizlenmesi için temizleyici hafif bir yüz sabunu kullanılır. Çünkü bu zararlı maddeler deriyi kurutup daha fazla yağ oluşumunu tetikleyebilir.

Papatya suyu ile sivilce tedavisine dördüncü adımda başlanır. Temiz bir el bezi papatya çayı ile nemlendirilir. Hafifçe sıkılır ve sorunlu bölgeye uygulanır. Papatya karışımının 15 dakika boyunca ciltle temas etmesi gerekir. Papatya çayı sivilceli alana parmaklar yardımıyla da uygulanabilir. Bu yöntemde akne yaraları nazikçe silinir, fakat el bezi ile baskı şeklindeki ilk yöntem daha etkilidir. Eğer isterseniz, yere uzanıp 15 dakika boyunca el bezini akneli bölgeye kompres edebilirsiniz. Ancak papatya çatının gözlerden uzak tutulması gerekir. Göze temas gerçekleşmişse, soğuk su ile durulamanız önerilir.

Beşinci adım olarak papatyanın sivilceye faydalarından daha fazla yararlanmak için başka bir bardakta yudumlayabileceğiniz papatya çayı demleyebilirsiniz. Papatya çayının en bilinen özelliği rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisidir. Papatya çayı içerek sakinleşmek akne gibi cilt sorunlarının oluşmasına sebep olan stresten uzaklaştıracaktır.

Papatya suyu cilde nasıl uygulanır konusunda altıncı ve son adım kompresi kaldırıp yüzü ılık veya soğuk suyla durulamaktır. Bu adımda asla sıcak su kullanılmamalıdır. Yıkamanın ardından yumuşak pamuklu temiz bir havlu yardımıyla kurulama işlemi gerçekleştirilir.

Papatya çayın cilde faydaları açısından yardımcı olması için birkaç ipucu verelim. Öncelikle, limon doğal bir cilt temizleyici ve beyazlatıcı bir üründür. Bu nedenle papatya suyuna limon suyu katmak cildi açacak, daha güzel bir görünüm kazandıracaktır. İkinci olarak, papatya içerisinde iltihap önleyici ve beyazlatıcı etkisi olan bisabolol maddesi bulunur. Bu nedenle özellikle hiperpigmentasyon problemi olan kadınların ciltlerinde büyük bir açıcı etki gerçekleştirecektir. Bu beyazlatıcı özellik akne yaralarının daha az görünür olmasını sağlayacaktır.

Papatya çayı sivilcelere iyi gelirmi, sivilceye papatya çayı nasıl uygulanır başlıklı yazımızda son olarak bir uyarıya yer vereceğiz. Papatya çayı genel anlamda güvenli bir içecek olsa da belirli bir grubun dikkatli olması gerekir. Örneğin hamile ve emziren annelere papatya çayı önerilmez. Ayrıca papatyaya karşı alerjisi olanlar kesinlikle papatya içeren tedavilerden uzak durması gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.