Papatya Çayı Gribe İyi Gelirmi, Papatya Çayı Soğuk Algınlığını İyileştirir Mi

papat15Papatya çayı gribe iyi gelir mi? Papatya çayı soğuk algınlığını iyileştirir mi?

Yazımızda papatya çayı gribe iyi gelir mi ve papatya çayı soğuk algınlığını iyileştirir mi sorularına cevap vereceğiz. Papatya soğuk algınlığı ve uykusuzluğa karşı ev tariflerinde kullanılan popüler bir çiçektir. Papatya çeşidi en yaygın olanlar Alman ve Roma papatyalarıdır. Alman papatyası evde bile yetiştirilebilir. Genel olarak güvenilir bir içecek olarak kabul edilen papatyanın bazı insanlarda astım semptomlarını artırıcı yan etkileri ortaya çıkabilir. Ayrıca alerjik olanlar ve hamileler dikkat etmesi gereken gruplar arasındadır.

Alman papatyası nasıl anlaşılır? Güçlü bir bitki olan alman papatyası küçük beyaz yaprakları ile sarı bir ortası olan çiçektir. Doğada dik hali 50-70 cm kadardır. Alman papatyası genel olarak Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yabani ortamda yetişir. Alman papatyası ile birlikte Roma papatyası da benzer şifa verici etkilere sahiptir. Ancak Alman papatyası daha yaygındır.

Papatyanın tarihçesine baktığımızda eski Mısır, Roma ve Yunan medeniyetlerinde binlerce yıl ilaç olarak kullanıldığını görürüz. Daha çok iyileştirici etkisinden faydalanılan papatya kolit, mide ülserleri, uykusuzluk, soğuk algınlığı, suçiçeği ve deri problemlerinde başvurulan doğal bir kaynak olmuştur.

Papatya bitkisi hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna yanıt arayan günümüz bilim insanları papatyanın belirli cilt sorunlarına, kemoterapi kaynaklı ağız ülserlerine karşı etkili olabileceği sonucuna ulaşmışlardır. Papatyanın bunun yanında grip gibi soğuk algınlığı hastalıkları, mide bozukluğu ve ishal sorunlarına karşı iyileştirici olabileceği belirtilmiştir. 2009 yılında yapılan bir çalışmadan papatya çayının iltihapları engellediği görülmüştür. Son olarak, küçük miktarı endişe ve sıkıntıları azaltan papatya çayının fazla miktarının uyku getirdiği ifade edilmiştir.

Papatya çayı ne işe yarıyor? Şifalı bir bitki olan papatyanın sakinleştirici, yatıştırıcı, spazm çözücü, ağrı kesici, terletici ve gaz giderici faydaları bitki uzmanları tarafından dile getirilmektedir. Yaygın soğuk algınlığı hastalıklarından kaynaklanan ağrı ve uyuyamama gibi problemlere karşı da ilk önerilen bitkisel içecekler arasında gösterilmektedir. Papatya çayı ayrıca ağrılı adet kramplarında karşı önerilen bir içecektir.

Papatya çayı gribe iyi gelir mi, papatya çayı soğuk algınlığını iyileştirir mi başlıklı yazımızda son olarak genel olarak güvenli olan ve grip ile soğuk algınlığı hastalıklarının etkilerini hafifleten papatya çayına karşı dikkat edilmesi gereken hususları ele alacağız. Öncelikle papatya içeren ürünler varfarin ve sikloporin ilaçlarıyla birlikte tüketilmemelidir. Aksi halde iç kanamalara neden olabilir. Ayrıca papatyaya alerjisi olanlarda ters etki göstererek astım, ishal ve kramplara neden olabilir, yüzeysel kullanıldığında cildi tahriş edebilir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.