Nar Çayı Neye İyi Gelir, Nar Çayının Faydaları

nar_cayi_neye_iyi_gelir_nar_cayinin_faydalariYazımızda nar çayı neye iyi gelir sorusunu cevaplamaya çalışacak, nar çayının faydalarını ele alacağız.

Nar suyu eklenen her bir bardak çayın antioksidan açısından zenginliği artar, lezzeti daha iyi ve canlı hale gelir. Siyah, yeşil hatta diğer bitkisel çaylara katılabilir. Ancak içilecek nar suyunu satın alırken etiketi dikkatlice incelemekte yarar vardır. Çünkü vitamin ve mineral içerikleri markadan markaya büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Sallama olarak kullanılabilen önceden hazırlanmış nar çayı poşetleri pratiklik sağlar. Fakat besleyici yararları açısından kendi çayınızı hazırlamanız tavsiye edilir. Bunu istediğiniz kadar nar suyu ilavesi ile kontrol altında tutabilmek mümkündür.

Nar suyu içeriğinde hangi besleyiciler bulunur? Nar suyundan alacağınız besleyici ve sağlığa yararlı madde markaya ve miktara göre değişiklik gösterecektir. Örneğin ortalama kalitede konsantre nar suyu karışımı (3 yemek kaşığı meyve suyu ve 200 ml sıvı) diyetinde günlük 2000 kalori tüketen kişinin lif ihtiyacının %16’sını; potasyum ihtiyacının ise yüzde 10’unu karşılar. Her bir bardak çaya katılması gereken nar suyu miktarı ise 4 yemek kaşığı kadardır. 4 yemek kaşığı nar suyu ortalama olarak %3 potasyum; %8 K vitamini barındırır.

Nar suyu tansiyon düşürür mü? Nar içerisinde bulunan potasyum kan basıncını azaltır, düzenli bir kalp atışını olanaklı kılar. K vitamini ise sağlıklı kemikler ve pıhtılaşma için gereklidir.

Nar çayı faydaları genel anlamda antioksidan içeriğinden gelir. Hem nar suyu içerisinde hem de çayda flavonoid ismi ile adlandırılan doğal ve bitkisel kaynaklı bileşenler olan antioksidanlar bulunur. Antosiyaninler ve antoksantinler nar suyu bünyesineki flavonoidlerdir. Yeşil çayda kateşinler, siyah çayda ise theaflavinler ve thearubiginler önemli antioksidan maddeleridir. Nar çayı içmenin yararlarından birisi içilen yeşil çayın veya siyah çayın antioksidanına katkı yapmasındandır. Nar suyu içerisindeki antioksidan kapasitesi yeşil veya siyah çaydan üstündür.

Kalp-damar sistemine olan pozitif etkileri nar çayının işe yaradığı diğer bir husustur. Yapılan 10’un üzerinde araştırma sonucu göstermiştir ki yeşil çaydaki kateşinlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı faydası vardır. Bu çalışmalara göre yeşil çay kandaki toplam kolesterol seviyesini ve halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinen düşük akışkanlıktaki lipoprotein düzeyini düşürmede işe yarar. Nar suyu ise arterlerde gelişebilecek plak oluşumunu destekleyen kolesterolü engelleyerek kalp ve damar sağlığına olumlu anlamda katkı sağlar. Eğer arterlerde plak aşırı birikirse; kan akışı sınırlanır, kalp krizi ve felç riski yükselir.

Nar çayı neye iyi gelir, nar çayının faydaları başlıklı yazımızda son olarak kanser hastalığından söz edeceğiz. Laboratuvar araştırmalarına göre yeşil çay ve siyah çaydaki flavonoidler belirli çeşit kanserlere karşı koruyucu etki gösterir. Rahim ağzı kanser hücreleri laboratuvar ortamında yeşil çayda bulunan bir kateşin çeşidi ile siyah çayda bulunan theaflavinler ile etkileşime sokulmuştur. Her iki flavonoid çeşidinin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu gözlemlenmiştir. Siyah çaydaki bileşenin ayrıca prostat kanser hücreleriyle savaşıp bu hücrelerin ölmesine yol açtığı belirtilmiştir. Ancak, insanlar üzerinde yapılan klinik araştırmalar henüz istenen düzeyde olmadığından bu içeriklerin kansere karşı koruma hususundaki etkileri bir soru işareti olarak durmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.