Nane Çayı Zayıflatırmı, Kilo Verdirir Mi

nane_cayi_zayiflatirmi_kilo_verdirir_miYazımızda nane çayı zayıflatır mı, nane çayı kilo verdirir mi sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Nane çayı nane yapraklarından yapılan, sağlığa faydalı, özellikle Orta Asya kültürlerinde yaygın olan bir içecektir. Sıcak veya soğuk tüketilebilir. Nane çayı sindirim sorunlarını hafifleten düşük kalorili bir içecektir. Ayrıca iştahı bastırıcı etkisi sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Ama nane çayı fazlalıklardan kurtulmayı sağlayacak sihirli bir içecek olarak görülmemelidir.

Kilo vermek için tüketilen kalorilerden daha fazlasını yakmak gerekir. Bunun anlamı yüksek kalorili yiyeceklerden vazgeçip düşük kalorili olanlarla beslenmek; düzenli egzersizlerin yapıldığı iyi bir yaşam tarzı benimsemektir. Zayıflama açısından nane çayı vücuda katkı yapabilecek, yararlı ve doğal bir içecektir. Sindirime yardımcı olan nane bitkisinin egzersiz açısından da yararları vardır.

Nane çayı sindirim organlarını rahatlatan, sağlıklı bağırsak hareketlerini destekleyen bir üründür. Sindirim yolundaki kasları gevşetmesi safranın ve yağların akışını kolaylaştırır. Bu sayede daha kolay ve çabuk sindirim faaliyeti gerçekleşebilir. Nane ayrıca şişmeyi, gazı ve sindirememe sorunlarına karşı etkili bir ilaçtır. Bunun yanında, hassas bağırsak sendromu olarak adlandırılan rahatsızlığı yatıştırır. Bütün bunların kilo kaybıyla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Ancak sindirim sistemi düzgün çalışmazsa kişi kendini çok yorgun ve rahatsız hissedecek, sonuç olarak egzersiz yapmak istemeyecektir. Yani nane çayının sindirim sistemini düzenlemesi kişinin günlük zayıflama hareketleri yapmasına yardımcı olarak dolaylı yoldan kalori yakmasını sağlar.

Nane çayı düşük kalorili bir içecektir. 250 mililitresi yaklaşık 2 kalori kadardır. Örneğin benzer miktardaki meyveli sodada 105 kalori vardır. Sonuç olarak diyet programından meyveli sodayı çıkarıp yerine nane çayı koyulursa vücuda her seferinde yaklaşık 103 kalori daha az alınmış olacaktır.

Nanenin kokusu burundan beyine doğru hareket ederken beyinin bir parçası olan hipotalamusu etkiler. Bunun sonucunda beyin tarafından iştahı batıran hormonlar salgılanır ve daha az yeme durumu ortaya çıkabilir. Nane kokusu ile iştahın bastırılması hususundaki potansiyel bağlantının tam olarak kanıtlanabilmesi için 2007 yılında bir çalışma yapılmıştır. İki saatte bir düzenli olarak nane kokusu koklayan deneklerin önemli ölçüde daha az açlık hissettikleri ve normalden daha az tükettikleri gözlemlenmiştir. Araştırmacılar nane kokusunun ara atıştırmalarını da azalttığını bu sayede yağ ve şeker alımını düşürdüğünü ifade etmişlerdir.

Peki, nane çayı nasıl demlenir? Bunun için bir şeker kaşığı kuru nane yaprakları ile bir bardak kaynar suya ihtiyaç vardır. Nane yaprakları kaynar su içerisinde 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Süzme işlemi sonucunda içmeye hazırdır. Günümüzde hazır poşet nane çayları marketlerdeki raflarda kendine yer bulabilmiştir. Sallama çayın içinde bulunduğu paketin üzerindeki talimatları uygulayarak pratik bir biçimde nane çayı hazırlamak mümkündür.

Nane çayı günde kaç bardak içilmeli? Günlük beş defa içilebilir. Kilo verme hedefi olanların şeker ve ekstra tatlandırıcı kullanmadan tüketmesi gerekir.

Nane çayı zayıflatır mı, nane çayı kilo verdirir mi sorusuna yönelik olan yazımızda son olarak nane çayı ile ilgili birkaç uyarıya yer vereceğiz. Nane çayının kanıtlanmış yan etkileri yoktur. Yine de, hamile ve emziren kadınlara nane çayı önerilmez. Bunun dışında hiyatus hernisi hastalarının ve gastroözofageal reflüsü olanların nane çayından uzak durmaları gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.