Melisa Çayının Yan Etkisi Var Mı, Melisa Çayının Zararları Nelerdir

melisa_cayinin_yan_etkisi_var_mi_melisa_cayinin_zararlari_nelerdirMelisa çayının yan etkisi var mı? Melisa çayının zararları nelerdir?

Yazımızda melisa çayının yan etkilerine değinecek, melisa çayı zararlı mıdır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Melisa nane ailesinin bir üyesi olan limon kokulu ve çok yıllık ömrü olan bir bitkidir. İlkbahar ve yaz aylarında küçük sarı çiçekler açar. Yaprakları ezildiğinde limona benzer bir koku açığa çıkar.

Melisa çayının yararları var mı? Bazı ilaçların içerisinde yer alan melisa bitkisinin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle melisadan elde edilen çayın tüketimi son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Melisa çayının en temel diğer faydaları arasında sindirim sorunlarını gidermesi, iştahı artırması, rahatlatması ve uykuya yardımcı olması sayılabilir. Buna ek olarak melisanın uçuk sorununu giderdiği bir üniversitenin sağlık araştırmaları sonucu ortaya konmuştur.

Sağlığa pek çok faydası olan melisa çayının bazı yan etkileri olduğu bilinmeli, dikkatli tüketilmelidir.

Melisa çayı zararlı mıdır? Melisa çayı göze yan etkileri olan içeriğe sahiptir. Günümüzde parfümlerin, cilt kremlerinin ve masaj yağlarının içerisinde melisa bitkisinin bünyesinde yer alan esansiyel yağlar kullanılmaktadır. Bu tür ürünlerin üzerinde göze temas edilmemesi gerektiği uyarısı yer alır. Melisa içerisindeki yağların gözlere olan etkisi hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu ortaya konmuştur. Buna göre melisa otu göz tansiyonuna sebep olmaktadır. Bu nedenle özellikle gözünde glokom hastalığı olanların melisa yağı içeren ürünlerden uzak durması önerilir.

Melisa çayı hamilelikte zararlı mı? Melisa çayı emziren anneler içebilir mi? Melisa bitkisinin anne karnında gelişen bebekler ve küçük çocuklar için etkileri araştırmacılar tarafından incelenmiştir. Araştırma sonucunda melisa çayının hamile ve emziren kadınlarda olası zararlı etkileri olduğu; hamile ve emziren annelerin melisa çayı içmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca melisa çayı çocuklar tarafından tüketilmemelidir.

Melisa çayı alerji yapar mı? Diğer bitkisel ürünlere olduğu gibi melisa bitkisine de alerjisi olan kişiler vardır. Alerji sorunu olanlara melisa çayının yan etkileri nefes almada zorlanma, göğüste veya boğazda daralma hissi, göğüs ağrıları, kurdeşen, kızarıklık, kaşıntı veya sebepsiz şişlik gibidir. Melisanın sebep olduğu alerjik reaksiyon acil müdahaleyi gerektirebilir. Aşırı duyarlı kişilerde geç müdahaleler yaşamı tehdit edebilir.

Melisa çayının yan etkisi var mı, melisa çayının zararları nelerdir başlıklı yazımızda son olarak melisa çayı ilaç etkileşimlerine dikkat çekeceğiz. Melisa çayı sakinleştirici etkisi ile öne çıkan bir içecektir. Ancak bu özellik yine sakinleştirici etkileriyle bilinen ilaçların etkisini yüksek oranda artırabilir. Sonuçta aşırı sedasyon ve zihinsel sorunlara yol açabilir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.