Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır, Taze Kuşburnu Çayının Faydaları

kusburnu1Yazımızda taze kuşburnu çayının faydalarından bahsedecek ardından taze kuşburnu çayı nasıl yapılır konusunu ele alacağız.

Gül çayı için uygun zaman nedir? Gülün çiçek hali sona erdiği zaman taze gül çayı yapmanın zamanı gelmiş demektir. Gül yapraklarından çay yapılır mı? Gül yaprakları kullanılarak sağlığa büyük faydaları olan lezzetli çaylar yapmak mümkündür. Kuşburnu da aslında gülgillerden bir bitkidir. Yani hem gül meyvesi olan kuşburnundan hem de gülün kendi yaprağından ağız tadına uygun lezzetli bir çay demlenebilir.

Taze kuşburnu çayının faydaları nelerdir? Gül bitkisinden elde edilen kuşburnu yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca bünyesinde A, D, E vitaminleri ile antioksidanlar da barındırır. Sonuç olarak gül ile yapılan çaylar lezzetli olmasının yanında sağlıklıdırlar da.

Gül yaprağı faydalarından en yüksek derecede yararlanabilmek için imkanı olanlar güllerini organik olarak kendileri yetiştirebilirler. Bu sayede güllerde kullanılan kimyasal ilaçların etkisinden korunmuş olunur. Yalnızca gül değil diğer çiçekler için de geçerli olan temel kural kaynağı bilinmeyen bir çiçeğin çay veya başka yenilebilir ürünlerde kullanılmaması gerektiğidir. Eğer yıllardır gül yetiştiriyor ama gül yapraklarından veya meyvelerinden yapabileceğiniz çayı hiç denememişseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Gül çayı nasıl yapılır ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey taze kuşburnu veya gül yaprakları güz ayında toplanır. Bu mevsimde gülün yetiştiği çalıda sadece birkaç tane çiçek kalmış olacaktır. Yazın artık sona gelmeye başladığı sıcaklığın düştüğü kışın kendini hissettirmeye başladığı zamanlar aslında taze gül çayı vaktinin geldiğinin habercisidir. Bu aylarda birkaç çiçek toplanıp gül çayı için hazırlıklara başlanabilir.

Taze kuşburnu nasıl hazırlanır? Eğer gül çayı için gül çiçeğinin yaprakları kullanılacaksa, çiçeğin dış yapraklarından bir kısmı alınmalıdır. Fakat tüm çiçeğin çalısından temizlenmemesine de özen gösterilmelidir. Ya da gülün kuşburnuna dönüşmesine izin verilerek kuşburnu çayının keyfi çıkarılabilir. Gül çalıları meyve oluşturabilmek için kışa hazırlık yapmaya başlaması gerekir. Bu nedenle kışa yakın bir zamanda gülün yapraklarının tamamını temizlemek meyve oluşumuna zarar verebilecektir.

Kuşburnu ne zaman toplanır? Genellikle Ekim ayının ortasında kuşburnu toplanmaya hazırdır. İyi bir soğumanın ardından gül meyveleri renk değiştirecek ve daha tatlı hale gelecektir. Bu noktadan sonra en çok tercih edileni parlak kırmızı olduğu zamanki halidir.

Taze kuşburnu çayı yapılışı nasıldır? Bir avuç taze kuşburnu küçük çaydanlığın içine konulur (Kuşburnu kesilmeden bütün olarak çaydanlığa atılmalıdır). Çaydanlık yarısına kadar su ile doldurulur. Suyun beş dakika kadar kaynaması beklenir. Ardından ateş kısılarak 5 dakika daha ateş üzerinde bekletilir. Ardından ateş kapatılarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Çay bir süzgeçten geçirilerek bardağa aktarılır. Not: Kuşburnu meyvesi ağza doğrudan atılıp yenmemelidir. Meyvenin içindeki çekirdekler boğaza ve sindirim sistemine zarar verir.

Taze kuşburnu çayının faydalarından bahsederek taze kuşburnu çayı nasıl yapılır konusunu ele aldığımız yazımızda son bir soruya daha cevap vereceğiz. Taze kuşburnu nasıl tüketilir? Taze kuşburnundan yapılan çay gerçekten lezzetlidir. Güzel bir pembe renge ve hoş bir aromaya sahiptir. Taze kuşburnu çayı bir şey eklenmeden içilebilir. Fakat biraz tatlandırılarak da tüketilebilir. Tatlandırmak için de şeker yerine bal kullanılmalıdır. Ayrıca damak zevkine göre nane veya tarçın ile de tüketilebilir. Bunun yanında çay buzdolabında soğutularak buz ile birlikte soğuk içilebilir.

You may also like...

2 Responses

  1. bitki çayı tarifi says:

    Merhaba Kış Çayına Örnek olarak naturpy atom çayını önerebilirim. İçeriğinde ; Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Havlıcan, Karanfil, Yeni Bahar, Karabiber ve Hibiskus Bitkileri sayesinde vücudunuzun direncini arttırmak için vazgeçilmez bir bitki çayıdır. İnternetten ilgili ürünlere erişebilirsiniz ben daha önce kullandım ve çok memnunum. Tadı nefis hani içilmeyecek çaylar gibi değil keyif olarak bile içebileceğiniz mükemmel bir lezzette hibiskus ‘un vermiş olduğu lezzet mükemmel bir tat vermiş.

  2. ayhan says:

    sonbahar mevsiminin en güzel şeylerinden birisi taze kuşburnu. gelmesini iple çekiyorum. tam bir kuşburnu çayı hayranıyım. zamanı gelse de içsem doya doya

Leave a Reply

Your email address will not be published.