Siyah Çayın Faydaları Nelerdir, Siyah Çay Hangi Hastalıklara İyi Gelir

black10Yazımızda siyah çayın faydaları nelerdir sorusuna cevap verecek siyah çay hangi hastalıklara iyi gelir konusunu ele alacağız.

Dünya genelinde siyah çay çok sevilen ve keyifle içilen bir içecektir. Bunun aslında çok sayıda sebebi vardır. Siyah çayın sağlığa etkisi ve rahatlatıcı olması bu içeceği cazip hale getirmektedir. Ayrıca siyah çayın yararları yalnızca fiziksel sağlıkla sınırlı değildir. Siyah çay bunun yanında duygusal ve sosyal anlamda rahatlığı sağlayan içeceklerdendir.

Siyah çay kalbe iyi gelir mi? Siyah çay içerek kalp sağlığı korunabilir. Yapılan araştırmalara göre her gün içilen üç bardak siyah çay ile kalp krizi ve felç gibi kalp ve damarlarla ilgili rahatsızlıklara yakalanma riski %10’dan daha fazla oranda azalmaktadır.

Siyah çay kanser gibi ölümcül hastalıklardan da koruyucudur. Siyah çayı diyet listesine dahil etmek demek daha fazla miktarda antioksidanı vücuda almak anlamına gelir. Çünkü siyah çay fazla miktarda antioksidan barındırır. Bu sayede vücutta serbest halde dolaşan zararlı maddelere karşı korur ve kanser gibi rahatsızlıklara karşı vücut savunmasına katkı sağlar. Antioksidanlar ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek iltihap oluşumuna karşı etkilidir.

Siyah çay ve diyabet konusuna baktığımızda diyabetin yönetilmesinde ve hatta önlenmesinde siyah çayın etkili bir içecek olduğu görülür. Siyah çay kanın şeker emilimini azaltmakla kalmaz, sonuçta diyabetin gelişme riskini azaltır. Dünya geneline baktığımızda siyah çayın fazlaca tüketildiği ülkelerde diyabete yakalanan insanların oranının çok düşük seviyelerde olduğu görülür.

Siyah çay yaşlandırır mı? Siyah çay tüketerek kırışıklık ve derideki elastiklik kaybı gibi yaşlanmanın görünen etkilerini tersine çevirmek olanaklıdır. Zaman, güneşin etkisi, sağlıksız beslenme ve stresli bir yaşam benimseme gibi durumlar deriye büyük zararlar verir ve olması gerekenden daha hızlı yaşlanmaya yol açar. Siyah çay içeriğinde yer alan antioksidanların bu zararlara karşı olumlu etkileri vardır. Siyah çayın cilde faydaları arasında yaşlanma belirtileri azalır, cildin daha sıkı, daha genç ve daha parlak görünmesini sağlamak vardır.

Çay kemik erimesi yapar mı? Siyah çayın düzenli bir alışkanlık haline getirilmesi kemikleri koruyucudur. Kemikler yaşlandıkça daha güçsüz ve ince olma eğilimindedir. Bu da kemik erimesi yani osteoporosis ve kemiklerde çatlakların oluşmasına neden olur. Kemik sağlığını bu gibi rahatsızlıklardan korumanın kolay yollarından bir tanesi de diyet programına siyah çayı ilave etmektir. Yapılan çalışmalar düzenli bir şekilde çay içenlerin kemik mineral yoğunluğunu gösteren BMD değerlerinin çayı alışkanlık haline getirmeyenlere göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Çay dişleri çürütür mü? Siyah çay içerek diş sağlığını koruyup nefes ferahlatılabilir. Şekersiz tüketilen siyah çay dişlerde plak gelişimini engeller, dişlerdeki görünmeyen oyukların oluşmasına karşı koruyucudur. Bu konuda diş uzmanları tarafından yapılmış araştırmalar tüm bir diş sağlığı açısından çay içenlerin kahve ve diğer karbonatlı içecekler tüketenlere göre daha avantajlı olduklarını ortaya koymuştur.

Siyah çay zihni açar mı? Çay içenlerin yorumlarına bakıldığında siyah çay tercih edenlerin bu sayede streslerini kontrol altına aldıkları görülür. Siyah çay stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunu normal seviyesine daha hızlı bir şekilde getirerek daha iyi hissetmeye yardımcı olur.

Siyah çay zayıflatır mı? Siyah çay içerek fazladan birkaç kilodan kurtulmak olanaklıdır. Siyah çay kan şeker seviyesinin daha hızlı bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olarak tok hissetmeye olanak sağlar. Bu da fazladan alınan abur cuburlardan kurtararak kilo verme amacına katkıda bulunur. Ayrıca siyah çay içerisindeki antioksidanlar metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak daha etkili şekilde vücut yağının yakılmasını sağlar.

Siyah çay spor aktivitelerinden sonra daha hızlı bir biçimde vücudun dinlenmesine katkıda bulunan bir içecektir. Kas hamlaması olarak da bilinen DOMS seviyesini önemli ölçüde azaltarak egzersiz sonrası normale dönüş sürecini kısaltır.

Siyah çayın faydaları nelerdir, siyah çay hangi hastalıklara iyi gelir başlıklı yazımızda son olarak siyah çayın çok bilinen şu özelliğinden bahsetmezsek yazımız eksik kalır. Siyah çay ayrıca duygusal ve sosyal anlamda da faydaları olan bir içecektir. Ofislerde çalışma programlarının aralarında, arkadaş ortamlarında yüzyıllardır tercih edilegelen bir alışkanlıktır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.