Çay Kilo Almayı Engeller Mi, Çay İçerek Nasıl Zayıflanır

Yazımızda çay kilo almayı engeller mi, çay içerek nasıl zayıflanır sorularına cevap verilecektir.

Çay içmek yoluyla kilo verilebilir mi? Bu soru gerçekte cevaplaması kolay olmayan bir sorudur çünkü yapılan araştırmalar sonrasında kesinlikle verdirir cevabına ulaşılamamıştır. Araştırmaların çoğu çayın kilo verdirdiği sonucuna ulaşsa da bazı araştırmalar etkisiz olduğu sonucuna varmıştır. Yazımızda ele alacağımız konu temel olarak çayın zayıflamada hangi durumlarda, nasıl yardımcı olduğu ile alakalı olacaktır. Acaba çay nelere etki eder nelere edemez yazımızı okumaya devam ettiğinizde öğreneceğiniz bilgiler bunlar.

Çay hangi durumlarda kilo vermeye etki etmez? Çayın kilo vermede etkisiz olduğu durumlardan birisi tahmin edilebileceği üzere vücutta yağ yapıcı eski yeme alışkanlıkları sürdürüldüğünde zayıflama açısından çayın bir katkısı olmayacaktır. Kilolu bir vücuda sahip olmanın sebebi olan aşırı ve kilo yapıcı yeme alışkanlıklarına devam edilmesi durumunda ne kadar çay tüketildiğinin bir önemi olmaz ve kilo verme gerçekleşemez.

Çay hangi durumlarda vücuttaki yağların yakılmasına etki etmez? Eğer doğru çay tüketilmiyorsa kilo vermede vücutta depolanmış yağlardan kurtulmak olanaklı değildir. Yağların eritilmesine etki eden çaylar çay yaprağından yani bilimsel adıyla “Camellia Sinensis” ismindeki bitkiden gelmesi gerekmektedir. Eğer bu şekildeki çaylar tüketilmiyorsa çayın genel faydaları olan termojenik yani metabolizmayı hızlandırıcı, yağ yakıcı potansiyellerinden yararlanılmıyor demektir. Markette bitkisel çay adı altında satılan ürünlerin bir kısmı bu içeriğe sahip olmayabilir. Bu içeriğe sahip ürünlerde ise çok düşük seviyelerde kalabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Çay neden kilo vermede etkilidir? Bu soruyu aslında üç ana başlık altında özetleyerek cevaplayabiliriz. Çayın termojenik özellikleri, alkali dengesi sağlayıcılığı ve antioksidan özelliğidir.

Vücut ısısının artmasının kilo vermeye etkisi nedir? Çayın termojenik özelliği demek vücut ısısını artırma etkisidir. Vücut ısısı arttığında serbest yağ asitleri diğer bir ifadeyle istenmeyen yağ hücreleri depolama yerine vücut tarafından yakılarak enerjiye dönüştürülür. Çayın termojenikliği sayesinde vücut yağlarının yakılmasının yanında yağların kullanılması sonucunda vücudun kullanabileceği enerji miktarı da artış gösterir. Bu ekstra enerjinin kaynağı “Camellia Sinensis” çayının içerdiği kafeindir.

black6

Çay içmek kaç kalori yakar? Eğer yüksek kalite çay içerseniz, anti-kalori özelliği sağlar. Yani bir fincan çay ile 80 kaloriye yakın harcamak mümkündür. Burada altı çizilmesi gereken nokta bu 80 kalori termojenik “Camellia Sinensis” çayının potansiyelidir.

Çayın alkali dengesini sağlamasının zayıflamaya etkisi nedir? Alkalilik dengesi aslında kilo verme adına büyük bir kavramdır. Çünkü inatçı yağlardan kurtulmayı sağlayan bir etkidir. Zayıflamak adına her şeyi yapılıyor fakat yine de kilo vermek bir türlü başarılamıyorsa bunun temelde iki sebebi vardır. Birincisi genetik sebeplerdir. Eğer genetik bir sorun yoksa vücut alkalilik dengesi ile ilgili bir problem var demektir. İnsan vücudunun bir PH dengesi vardır. Fakat günümüzde özellikle şehirlerde yaşayan insanlarda denge asidik yöne kaymıştır. Yeşillikler, sebzeler ve diğer sağlıklı yiyecekler yerine işlenmiş gıdaların tercih edilmesi sonucunda bu olumsuz durum oluşmuştur. Abur cuburlarla, sağlıksız ve işlenmiş gıdalarla beslenmenin sonrasında vücutta asitlik artacağından buna tepki olarak yağ tutulur. Çünkü fazla asit vücutta birikmeye başladığında önemli organlara bu asidin zarar vermesini engellemek için vücut tarafından yağlar kullanılarak tampon bölgeler oluşturulur. Bunun sonucunda da vücutta biriken yağ miktarı artar.

Sonuçta eğer vücutta alkali dengesi sağlanamazsa istense bile vücutta biriken yağlardan kurtulmak kolay olmayacaktır. Bunun için yiyeceklerin alkali değerlerini bilmek buna göre bir ayarlama yapmakta fayda vardır. Ayrıca alkalinli yiyecekler genel olarak kilo vermek isteyenlere önerilen yiyeceklerdir diyebiliriz.

Alkalinlik açısından çay mı kahve mi? Çay yüksek miktarda alkalinli bir içecek olduğu için zayıflamaya olumlu katkıları vardır. Fakat kahve ise tam tersine yüksek miktarda asidiktir. Bu da zayıflamak isteyenler için kahvenin tercih edilecek bir içecek olmadığı sonucunu doğurur. Hem alkalinli yiyeceklerle beslenmek hem de alkalin seviyesi yüksek olan çay içmek bir taşla iki kuş vurmak demektir. Bu sayede hem yağlardan kurtulmak hem de sağlık kalitesini artırmak gerçekleşmiş olur.

Sağlıklı olmak için alkaliliği ne olmalıdır? Yaklaşık 2000 kanser hastası üzerinde yapılan araştırmalara göre bu hastaların %47’sinin PH seviyesi asidik yani 4,5 geri kalanların çoğunun PH seviyesi de yine asidik bir değer olan 6 seviyesindedir. Uzmanlara göre optimum bir sağlık için vücudun PH derecesi 7,4 seviyesinde olmalıdır. Araştırmalara göre PH değerini bu seviyede tutmak vücudu kanser ve diğer rahatsızlıklardan koruyacaktır.

Çayın antioksidan özelliği ne demektir? Bu konunun anlaşılabilmesi için iki önemli kavram olan Phytonutrientler ve toksinler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Phytonutrientler meyvelerde, sebzelerde, yeşilliklerde, kuruyemiş ve baharatlarda bulunan ve sağlık için önemli olan bitkisel moleküllerdir. Çay içerisinde de Phytonutrientler yüksek oranda bulunur. Phytonutrientler antioksidan özelliğe sahip yani toksinleri yok eden yapılardır.

Çay kilo almayı engeller mi, çay içerek nasıl zayıflanır sorularına cevap verdiğimiz yazımızda son olarak antioksidan özelliğin kilo vermedeki etkisinden söz edeceğiz. İnsanların kilo vermede sıkıntı yaşamalarının bir sebebi de yağ hücrelerinin çevresinde kümelenmiş toksinlerdir. Yağlardan kurtulmak için bu toksinlerden kurtulmak şarttır. Çay antioksidan özelliği sayesinde bu serbest toksinlerle mücadele edebilir. Sonuç olarak doğrudan veya dolaylı olarak çayın kilo vermede etkili olduğu görülmektedir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.