Boğaz Ağrısı İçin Hangi Bitki Çayı İyi Gelir, Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

yesil15Yazımızda boğaz ağrısı için hangi bitki çayı iyi gelir, soğuk algınlığına iyi gelen çaylar konusunu ele alacağız.

Bakteri kaynaklı olan ciddi sıkıntılara sebep olabilecek bir hastalığın ilk işareti olan soğuk algınlığı sonuçta acılı ve rahat olmayan bir sürece neden olur. Fakat soğuk algınlığının rahatlıkla kendi halinde yayılmasını engelleyecek çareler günümüzde mevcuttur. Soğuk algınlığı doğal tedavi yöntemleri ve reçetesiz satılan ilaçlar ağrıları yatıştırmakta kullanılabiliyor.

Soğuk algınlığı doğal ilaçları arasında da belki en çok kullanılanı soğuk algınlığı için bitkisel çaylardır. Güzel bir fincan boğaz ağrılarına iyi gelen bitki çayları içilerek boğaz ağrılarına karşı hızlı bir iyileşme sağlanabilmektedir.

Boğaz için bitki çayları gösterdikleri değişik iyileştirici özellikleri sayesinde ağrıyı yatıştırmada yardımcıdır. Çay ağrı ile doğrudan değil dolaylı yoldan içerdiği bol miktardaki besleyici öğeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek savaşır.

Çayda çinko var mı, çayda demir var mı, çayda vitamin var mı? Çayda çinko, demir, bakır, selenyum ve folat mineralleri ile A, C, E ve B6 vitaminleri bulunur. Yeşil çay iltihap söker mi? Çay çeşitleri içerisinde yeşil çay gibi antioksidan açısından zengin olanlar güçlü iltihap sökücü özelliktedir. Bu nedenle bu tip çaylar içildiğinde boğazdaki şişlik azalabilir ve sonuçta da ağrı ortadan kalkar. Sonuçta ağrı kesici ilaç olma özelliği sayesinde, çay içmek basit anlamda boğazı uyuşturma özelliği sayesinde hastalık belirtilerini daha az acılı hale dönüştürür.

Bir sağlık merkezinin yaptığı araştırmalar sonrası boğaz ağrısına iyi gelen doğal şeyler belirlenmiştir. Bunlar arasında örneğin meyan kökü, okaliptüs, slippery elm (karaağaç), nane ve marshmallow bitkisinin kökü boğaz ağrısını tedavi etmede kullanılır.

Meyan kökü geleneksel tıpta boğaz ağrısı ilacı olarak çoktandır devam eden bir kullanıma sahiptir. Doğal olarak tadı güzel olan meyan kökü faydaları arasında gargara yapıldığında boğaz ağrısının oluşmasını engellemek de vardır. Ayrıca meyan kökü boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çayların içeriğinde yer alır.

Slippery elm Amerika’da geçmişte yerliler tarafından kullanılmış balgama ve boğaz ağrısına iyi gelen bir bitkidir. Boğaz ağrısı için bitki çayı olarak kullanılan ürünlerin içerisinde yer alır. Bitkinin iç kabuğunda bulunan yapışkan sıvı, boğazdaki ağrı duygusunu hafifletici bir etki yapar.

Nane boğaz ağrısına iyi gelir mi? Boğaz ağrılarına iyi gelen çayların içinde yer alan nane mentol içeren ve bu özelliği sayesinde burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıran ve balgam söktürücü olarak işlev gören bir bitkidir.

Marshmallow kökü içerisinde de müsilaj adındaki yapışkan sıvı bulunur. Marshmallow kökü çayı çok sayıda bitki bilimci tarafından boğaz ağrısının tedavisi için önerilmektedir.

Boğaz ağrısı için çay tarifi yaparken genelde çay içerisine turunçgillerden limon ve portakal suyunun çaya ilave edilmesi önerilir. Bu meyvelerin mukus tabakasının temizlenmesindeki etkileri büyüktür. Ayrıca bu tür tariflerin çoğunda bir kaşık dolusu saf balın veya bir tutam ezilmiş zencefilin ilave edilmesi tavsiye edilir. Zencefilin mukus tabakasını incelterek boğazı rahatlatıcı etkisi vardır. Bal ise inatçı öksürüklere karşı faydalıdır.

Boğaz ağrısı için hangi bitki çayı iyi gelir sorusuna cevap verdiğimiz soğuk algınlığına iyi gelen çaylar konusunu işlediğimiz yazımızda son olarak önemli bir konudan bahsetmekte yarar var. Boğaz ağrısı için iyi gelen bitkisel çaylardan hangisi seçilirse seçilsin, her zaman aşırı olmasa da sıcak içilmelidir. Çok aşırı sıcak içecekler boğazı daha fazla yıpratabileceğinden bu tür çayların biraz soğutulması gerekir.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.