Böğürtlen Çayının Zararları, Yan Etkileri Nelerdir

bogurtlen_cayinin_zararlari_yan_etkileri_nelerdirYazımızda böğürtlen çayının zararları, yan etkileri nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Bir avuç dolusu böğürtlen lezzetli bir yaz keyfi sunarken, böğürtlen yapraklarından ve meyvesinin bölümlerinden hazırlanan böğürtlen çayının sağlığa önemli faydaları vardır. Yararları olduğu gibi böğürtlen çayı içmenin yan etkileri de bulunur. Böğürtlen çayının zararları genel anlamda çok ciddi değildir. Ayrıca bu konuda çok az klinik çalışma mevcuttur, yani çoğu kişisel tecrübelerden ifade edilmiştir. Böğürtlen çayını önce bir doktorla konuşmadan aşırı tüketmemek gerekir.

Böğürtlen yaprağı çayının zararlarından öncelikle mide-bağırsak bozukluğu konusuna değineceğiz. Böğürtlen çayının iyileştirici etkilerinden birisi ishal olmasına karşılık, yüksek dozlarda kullanımı bulantı ve kusma gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, her çeşit çayı yüksek miktarlarda tüketen Asya nüfusu mide kanseri açısından yüksek risk grubu içerisinde bulunurken, yine farklı çay tiplerden aşırı içen İngilizlerde bu hastalığa yakalanma olasılığı daha düşüktür. Bunun sebebi Britanyalıların çaya süt gibi ürünleri katmalarıdır. Süt çaydaki taninlerin mideye olan negatif etkilerine karşı koruyucudur.

Böğürtlen çayının yan etkilerinden ikincisi karaciğer organına yöneliktir. Böğürtlen çayında bulunan taninler negatif etkileri de olan maddelerdir. Özellikle yüksek miktarda alınan galotaninler ve elagitaninler karaciğer üzerinde toksin etki yaparlar. Karaciğer hastalığı olanların bir sağlık uzmanına danışmadan böğürtlen çayı tüketmemesi gerekir. Karaciğer problemlerinin işaretleri deride sararmalar, gözlerdeki beyazlıklar, sağ üst bölgede oluşan karın ağrısı, bulantı ve kusmadır.

Birçok çayda olduğu gibi böğürtlen çayında da bulunan taninler kalsiyum ve demir gibi minerallerle etkileşir. Böğürtlen çayını sütle tüketmek bu etkiyi nötralize edebilir. Ayrıca C vitamini içeren limon katmak da demir emilimini artırmada yardımcı olabilir. Böğürtlen çayını yemekle aynı zamanda içmemek gerekir. Bu durum kalsiyum seviyesinin azalmasına yol açabilir. Kalsiyum düzeyinin düşük kalması osteoporoza, düşük demir ise anemiye neden olabilir. Aneminin belirtileri vücudun soluk ve halsiz olması, yetersiz enerji ve nefes darlığı gibidir.

Böğürtlen çayının zararları, yan etkileri nelerdir başlıklı yazımızda son olarak bir kadın hastalığından bahsedeceğiz. Şu ana kadarki kanıtların neredeyse tamamı kişisel deneyimlerden gelse de, böğürtlen çayının rahim kaslarını gerici etki yaptığı belirtilmektedir. Böğürtlen yaprağı çayı tüketmek isteyen hamile bayanların önce bir uzman hekimle görüşmeleri önerilmektedir. Çünkü aşırı tüketimler düşüklere yol açabilir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.