Böğürtlen Çayı Yararları Nelerdir, Böğürtlen Çayı Ne İşe Yarar

bogurtlen_cayi_yararlari_nelerdir_bogurtlen_cayi_ne_ise_yararYazımızda böğürtlen çayı yararları nelerdir sorusunu cevaplamaya çalışacak, böğürtlen çayı ne işe yarar hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde doğal olarak kendiliğinden yetişen bitkilerden birisi böğürtlendir. Dünya’da özellikle yerli Amerikalıların ve Amerika’ya ilk yerleşen Avrupalı göçmenlerin favori yiyeceklerinden birisi olarak dikkat çekmiştir. Böğürtlen bazı anahtar besleyiciler açısından mükemmel bir kaynaktır. Böylece, vücut dokularını sağlıklı tutarak kronik hastalıklarla savaşta vücuda yardımcı olur. Günümüzde böğürtlen içeren ürünleri küçük marketlerde bile bulmak, böğürtlenin sağlığa olan faydalarından her zaman yararlanmak mümkün hale gelmiştir.

Böğürtlen zayıflatır mı? Böğürtlen yalnızca 62 kalori içerir. Bir bardak böğürtlen çayı ortalama olarak bir gramdan daha az yağ içerir. Sonuç olarak, böğürtlen kilo vermek isteyenlerin diyet programlarına katabilecekleri doğal bir meyvedir.

Böğürtlenin yararları ile ilgili olarak ilk bahsedeceğimiz sindirime ve kalp-damar sistemine etkileri olacaktır. Böğürtlen önemli bir lif kaynağıdır. Liflerin sindirime yardımcı olduğu, kolesterol seviyelerini düşürdüğü, sonuç olarak da kalp-damar hastalıklarına karşı yararlı olduğu bilinmektedir.

Bir bardak böğürtlen çayı yaklaşık olarak 8 gram lif içerir. Bu kadınların günlük lif ihtiyaçlarının yüzde 32’sine; erkeklerin ise %21’ine denk gelir.

Böğürtlende bulunan vitaminler arasında A vitamini sindirim yolunun sağlığı açısından önemlidir. Ağızın içinde konumlanmış dokular gibi mukus membranının sağlıklı kalmasında yardımcı olur. Bir bardak böğürtlen çayında yaklaşık olarak 308 IU kadar A vitamini bulunmaktadır. Bu miktar kadınların günlük ihtiyaçlarının %13’üne; erkeklerin ise %10’una karşılık gelmektedir.

Böğürtlende hangi vitamin bulunur sorusuyla ilgili olarak C ve K vitaminlerine değinerek yazımıza devam edeceğiz. Söz konusu vitaminler kemikler açısından faydalıdır. K vitamini yeni kemik mineral dokusu üretimi için gerekli proteinleri aktive eder. Bu süreç sonucunda güçlü kemik yapısı korunabilir. Her bir bardak böğürtlen çayı ile yaklaşık 29 miligram K vitamini bünyeye alınır. Bu miktar erkeklerin günlük K vitamini ihtiyacının %24’üne; kadınların ise %32’sine karşılık gelir.

Böğürtlendeki vitaminlerden C vitamini kolajen sentezini harekete geçirir. Bu madde özellikle kemik dokularında bolca bulunur. Bir bardak böğürtlen çayı içerek 30 miligram C vitamini alınır. Bu miktar, kadınlar için tavsiye edilen günlük ihtiyacın %40’ına; erkekler için önerilen miktarın ise %33’üne karşılık gelmektedir.

Manganezin de kolajen üretimini artırıcı, kemik gelişimini için gerekli enzimleri aktif hale getirici etkisi bulunmaktadır. Bir bardak böğürtlen çayı kabaca erkekler için gereken günlük miktarın yüzde 40’ını kadınlar için gerekenin ise yarısını içermektedir.

Böğürtlen çayının faydalarından birisi de kanserle savaşmasıdır. Antioksidan olarak işlev gören böğürtlen içeriğindeki kimyasallar sayesinde genetik mutasyonlara ve kansere neden olan doku hasarlarına karşı etkilidir. Böğürtlenin ayrıca kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber antosiyanin ile güneşe karşı doğal koruyucudur, ciltte bulunan hücreleri ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı savunur. UV ışınları kanser gelişiminde önemli bir paya sahip olduğundan, antosiyaninlerin cilt kanserine karşı bazı koruyucu etkiler sağladığı kanıtlanmaktadır.

Böğürtlen çayı yararları nelerdir, böğürtlen çayı ne işe yarar başlıklı yazımızda son olarak bir öneriye yer vereceğiz. Böğürtlen yiyeceklere tat ve besleyici bir değer katmak için kullanılmalıdır. Sağlıklı bir üründür, şişmanlatmaz ve vücut için hem sağlıklı hem de yararlıdır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.