Böğürtlen Çayı Neye Yarar, Böğürtlen Yaprağı Çayı Faydaları

bogurtlen_cayi_neye_yarar_bogurtlen_yapragi_cayi_faydalariYazımızda böğürtlen çayı neye yarar, böğürtlen yaprağı çayı faydaları nelerdir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Böğürtlen jölesi ve böğürtlen reçeli en yaygın kullanım şekilleri olsa da, bu sağlıklı bitkinin tüketim biçimlerinden birisi de çay şeklinde hazırlanmasıdır. Tarih öncesi dönemlerde kanamayı durduran ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde başka sentetik iyileştiriciler doğal olan böğürtlenin yerini alsa da, ilaç olarak farklı alanlarda kullanımı halen devam etmektedir. Kökü, yaprakları ve meyvesi insan vücuduna yararlı olduğundan dünya genelinde bilinir ve etkileri hakkında yorum yapılır.

Böğürtlen çayı zayıflatır mı? Böğürtlen çayının sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı pozitif özellikleri mevcuttur. Kökünde yüksek miktarda taninler bulunur. Bu maddeler sindirim yolu ve özellikle muköz membranları açısından faydaları vardır. Böğürtlen kökü kullanılarak demlenen çayın dizanteri, ishal, hemoroit ve diğer bağırsak bozukluklarını iyileştirici etkileri vardır. Sindirim sistemi hastalıklarının bazıları ise doğal yöntemlerle tedavi edilemez ve ilaç kullanımı gerektirebilir. Ciddi bir sindirim bozukluğu olanların herhangi bir doğal çay kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmaları gerekmektedir.

Böğürtlen ağız yarasına karşı faydalıdır. Özellikle böğürtlen kökü, yaprakları ve olgun meyveleri bazı boğaz ağrılarının, diş eti iltihaplarının ve ağız ülserlerinin tedavisinde gargara şeklinde kullanılabilir. Küçük çocukların ağızlarında bir enfeksiyon şeklinde görülen pamukçuk hastalığının kontrol edilmesinde yardımcıdır.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi böğürtlenin yaraların iyileştirilmesi için kullanım şekli de mevcuttur. İçindeki taninler kan damarlarının büzülmesini sağlar. Küçük yaralardan ve kesiklerden oluşan kanamaların kontrolünde yardımcı olması için böğürtlen kullanılarak özel olarak hazırlanmış bir sargı kullanılabilir.

Böğürtlen çayı neye yarar, böğürtlen yaprağı çayı faydaları başlıklı yazımızda son olarak antioksidan özellikten bahsederek konumuzu tamamlayacağız. Böğürtlen meyvesi antosiyanin içeriğinden dolayı antioksidan açısından zengindir. Antosiyaninler kanama önleyicilerdir ve çeşitli çaylarda, fındıklarda, kakaoda ve bazı meyvelerde bulunur. Vücuttaki serbest zehirli maddelerin negatif etkilerinin kontrol altında tutulmasında vücuda yardımcıdır. Ayrıca görme duyusu açısından faydalıdır, hipertansiyonu düşürür, karaciğer fonksiyonlarını geliştirir, hafıza ve zihinsel duyarlılığı artırır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.