Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir, Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir

bogurtlen_cayi_neye_iyi_gelir_bogurtlen_cayinin_faydalari_nelerdirYazımızda böğürtlen çayı neye iyi gelir, böğürtlen çayının faydaları nelerdir konusunu ele alacağız.

Böğürtlen yaprağının çok sayıda geleneksel kullanımı vardır. Özellikle Almanya’da resmi anlamda gerçekleştirilen çalışmalar çeşitli sağlık durumlarına yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Böğürtlen yaprakları çay olarak hazırlanabildiği gibi ağız yıkamada ve gargara için kullanılan bir solüsyon olarak da kullanılabilmektedir.

Yapraklarda bulunan tanninlerin bazı faydalı özellikleri olduğu doğrudur. Ancak uzun süre yüksek miktarlarda tüketilmesi karaciğere zarar verebilir. Bu nedenle böğürtlen yaprağı özleri içeren gıda takviyeleri kullanmadan önce yetkin bir sağlık uzmanının önerisine başvurulmalıdır.

Böğürtlen çayı neye iyi gelir sorusuna cevap arayan Alman araştırmacılar akut ishale karşı rahatlatıcı etkilerini ortaya koymuşlardır. Böğürtlen yapraklarında bulunan tanninlerin bunu sağladığı bildirilmiştir. Sonuç olarak günlük 4,5 gram böğürtlen yaprakları çay olarak veya diğer şekillerde tavsiye edilmiştir. Başka bir kaynakta ishale karşı böğürtlen çayının ne kadar tüketilmesi gerektiği sorusuna cevap aranmıştır. Tepeleme olarak doldurulan 1 çay kaşığı kuru böğürtlen yaprakları kullanılarak bir bardak böğürtlen çayı hazırlanabileceği ve her saat yarım bardak tüketilebileceği belirtilmiştir. Böğürtlen çayı ile ishal arasındaki bağlantıyı araştıran her araştırmada bir doktora danışılması önerilmiştir. Çünkü belirli tip ishal rahatsızlıkları bitkisel tedavi yöntemleri nedeniyle daha kötüye gidebilir.

Böğürtlen yaprağının ayrıca ağız ve boğazda oluşan müköz membran iltihaplarının tedavisinde kullanılabileceği Almanya’da yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Buna göre boğaz ağrıları, ağız yaraları ve diş eti iltihaplarına karşı böğürtlen çayı faydalıdır. Gargara yaparak, ağız yıkamasında veya çay olarak tüketilmesi böğürtlen çayının bu hastalıklara karşı etki göstermesini sağlayacaktır.

2009 yılında böğürtlen çayının faydalarına yönelik yapılan çalışmalarda mide ve bağırsak ülserleri ile çeşitli mide hastalıklarına neden olan bir bakteri üzerinde böğürtlen yapraklarının etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak böğürtlen yaprağı özlerinin antibakteriyel etki gösterdiği görülmüştür. Yani böğürtlen çayı tüketerek sindirim sistemini korumak mümkündür.

Böğürtlen çayı neye iyi gelir, böğürtlen çayının faydaları nelerdir başlıklı yazımızda son olarak serbest radikallerden bahsedeceğiz. 2000 yılında yayınlanan bir makalede böğürtlenin hem meyvesinin hem de yapraklarının antioksidan özellikler gösterdiği belirtilmiştir. Yemekler enerjiye dönüşürken yaşanan metabolizma süreci, sigara dumanı gibi çevresel etkiler toksik etkiye sahip maddelerin insan bünyesinde dolaşmasına neden olur. Bunlar hücrelere zarar verir; kanser ve kalp krizi gibi ciddi hastalıklara neden olur. Antioksidanların vücutta serbest olarak dolaşan bu zehirli maddelere karşı organizmayı koruyucu özellikleri vardır. Yapılan araştırma sonucunda ayrıca böğürtlen yapraklarının meyvelerinden daha fazla antioksidan olduğu ifade edilmiştir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.