Beyaz Çayı Hamileler İçebilir mi, Gebelikte Beyaz Çay İçilir mi

beyaz7Beyaz çayı hamileler içebilir mi? Gebelikte beyaz çay içilir mi? Bitkisel çayların büyük bir kısmı hamilelik döneminde yasaklı bölgede yer alır. Ancak sade formdaki beyaz çay bilindik bitkisel çaylar kategorisine dahil edilmez. Çünkü küçük miktarlardaki beyaz çayın gebelikte güvenli olduğu belirtilmektedir. Ancak beyaz çayı diyet programına eklemeyi düşünenlerin önce bir doktorla görüşmeleri gerekir. Çünkü beyaz çay anneye ve doğacak çocuğa zararlı etki potansiyeli olan bir miktar kafein ve diğer bileşenleri içerir.

Beyaz çay olgunlaşmamış çay yapraklarından üretilir. Bu yapraklar siyah çayda olduğu gibi kendi hallerinde kurutulup kararması beklenmez. Yine beyaz çayın elde edilmesinde henüz tamamen açmamış tomurcuklar kullanılır. Bunlar koparılıp kurutulduğunda beyaza dönüşür.

Erken hasat zamanı tomurcukların bünyesinde insan vücudunu değişik hastalıklara karşı koruyan antioksidanlarını korumasını garanti eder. Sağlığa önemli faydalarından ötürü beyaz çayın gebelik döneminde aşırıya kaçmadan içilmesi zararlı değildir. Ancak bitki uzmanları yine de doktor tavsiyesi alınması gerektiğini önermektedir.

Beyaz çayın kafein içermesi hamilelik döneminde sınırlı tüketilmesi gerektiği anlamına gelir. Bir bardak beyaz çayda yaklaşık 40-50 miligram kafein bulunur. Annenin karnındaki bebek kafeini normal bir insan gibi metabolize edemediğinden beyaz çay tüketimine bir limit konulmalıdır. Kişiden kişiye değişebildiğinden bunun için önerilen bir sınır bulunmamaktadır. Ancak kişi ilgili hekime danışarak kendine özgü güvenli kafein miktarını öğrenebilir. Ayrıca normal beyaz çaydan çok daha az kafein içeren kafeinsiz beyaz çay bu kapsamda doğum öncesi kadınlar için iyi bir tercih olabilir.

Beyaz çayın da dahil olduğu çayların büyük bir bölümü epigalokateşin 3-galat veya diğer ismiyle EGCG içerir. Bir polifenol olan EGCG’nin sağlığa belirli yararları vardır. Ancak EGCG folik asit alımını engelleyebilen bir bileşiktir. Folik asit bir B vitaminidir ve doğum kusurlarını ortadan kaldırdığı için hamilelik esnasında gereklidir. Folik asit ayrıca annenin sağlıklı bir gebelik süreci yaşaması için ihtiyaç duyacağı ekstra kanı vücudunun yapmasını sağlar.

Beyaz çayı hamileler içebilir mi, gebelikte beyaz çay içilir mi başlıklı yazımızı son bir hususa değinip tamamlayacağız. Beyaz çayın sağlıklı olmasında payı olan bileşenler polifenollerdir. Bu maddeler belirli kanser, kalp sorunları, diyabetler ve osteoporosis gibi hastalıklara karşı vücudun savunmasında etkilidir. Bir bardak çayda yaklaşık 100 miligram kadar polifenol bulunur. Ancak bu miktardaki polifenol meyve ve sebzelerden de karşılanabilir. Eğer doktorunuz hamilelik esnasında beyaz çay içmenize izin verdiyse diğer bitkilerle harmanlanmış olanı yerine sade beyaz çay tüketmelisiniz. Çünkü beyaz çay ile karıştırılarak satılan kuşburnu çayı, hibiskus çayı, civanperçemi çayı, ısırgan otu çayı, sassafras gebelik esnasında yan etkilere neden olabilir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.