Beyaz Çay Nedir, Faydaları Nelerdir, Beyaz Çay Neye Yarar

white10Yazımızda son dönemlerde popüler hale gelmeye başlayan beyaz çayı ele alacak beyaz çay nedir, faydaları nelerdir, beyaz çay neye yarar sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Şu ana kadar beyaz çayı duymuş muydunuz? Eğer bu soruya cevabınız hayır ise üzülmenize gerek yok. Çünkü beyaz çayı birkaç yıl önce çok fazla insan bilmiyordu ve günümüzde de belki en az bilinen çay çeşitlerinden birisi beyaz çaydır. Yeşil çay birkaç yıldır çok popüler bir çay türü fakat bu çayın da popüler olması için uzunca bir süre geçmesi gerekmiştir. Yeşil çayın bir anda geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlığa olan faydaları ve kilo vermedeki etkileri sağlamıştır. Beyaz çayın son zamanlarda kullanımı artsa da sağlığa önem veren ve zayıflamak isteyen çoğu insan henüz beyaz çayı keşfedememiştir. Beyaz çay almak istiyorum fakat ne işe yaradığını bilmiyorum diyenler için faydalı olacağını umduğumuz yazımızda bu konuda bilinmeyenleri aktarmayı amaçladık. Şimdi beyaz çayın neden tercih edilmesi gerektiğine dair birkaç neden sıralayalım.

Beyaz çay diğer çay çeşitlerinden daha sağlıklıdır. Baharda hasat edilen ilk çay beyaz çay bitkisidir. Beyaz çay çayın en ince yaprak ve tomurcuk kısımlarından oluşur. Yaprak ve tomurcuklar basit bir biçimde elle toplanır, kurutulur ve taşınır. Beyaz çay işlenmeyen bir çay çeşidi olduğundan toplandığı andaki besin değerini korur. Beyaz çay faydalarının sebeplerinden birisi olan antioksidan içeriği en yüksek olan çay türüdür.

Beyaz cay mı yeşil cay mı? Beyaz çay ne işe yarar sorusu ile ilgili olarak beyaz çayı diğer sağlıklı çay çeşidi olan yeşil çay ile karşılaştıralım. Beyaz çay ile yeşil çayı karşılaştırdığımızda yeşil çaya göre beyaz çay tam üç kat fazla antioksidan içerir. Bunun anlamı sağlığa fayda açısından beyaz çay da tıpkı yeşil çay gibidir. Ancak beyaz çayın etkileri yeşil çaydan iki üç kat daha güçlüdür. Yeşil çayın diğer çay çeşitlerinden daha fazla antioksidan içerdiği düşünülürse dünyadaki en sağlıklı çayın beyaz çay olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Beyaz çayın bilinmeyen faydaları arasında kalp rahatsızlıklarını önlemesi, bazı kanser çeşitlerini engellemesi, diyabeti önlemesi ve Alzheimer hastalığına karşı etkili olması gibi yararları vardır. Ayrıca beyaz çayın cilde faydaları vardır ve fiziksel yaşlanmayı yavaşlatıcı etki yapar.

Daha önce hiç beyaz çay içmemiş olanlar için birkaç husustan bahsetmekte fayda vardır. Beyaz çayın tadı güzeldir. Bu nedenle içmeden önce içerisine herhangi bir şey atmaya gereksinim duymayacaksınız. Fakat kahve ve siyah çayın yoğun lezzetine alışkınsanız beyaz çay başlangıçta biraz tatsız gelebilir. Beyaz çay demleme işlemi doğru yapıldığında beyaz çayın göze çarpan, taze ve çiçeksi bir tadı hissedilir. Beyaz çay tadı yasemin çayını biraz anımsatır ama yasemin çayına göre daha hoş bir lezzeti olduğu kesindir. Doğal bir tadı olması beyaz çayın diğer sağlıklı çay türü olan yeşil çaydan üstün olan taraflarından birisidir.

Beyaz çayın zayıflamaya etkisi yanında güzel görünmek için de tercih edilebilecek bir çay türüdür. Beyaz çay dişlerde leke oluşumuna neden olmaz. Kahve ve siyah çayda bulunan tannik asit dişlerde leke oluşmasının sebebidir. Bu tür içecekleri içtikten hemen sonra dişlerin fırçalanmaması lekenin kalıcı olarak kalmasına yol açar. Beyaz çayda da tannik asit bulunur fakat diğer çay çeşitlerine göre çok daha az miktarlardadır. Ayrıca beyaz çay görünüş olarak çok temiz bir görüntüye sahiptir. Bunun nedeni çok az renklendirici içeriğe sahip olmasındandır.

Beyaz çay nedir, faydaları nelerdir, beyaz çay neye yarar konusu ile ilgili birkaç tavsiye verip yazımızı tamamlayacağız. Sonuç olarak, beyaz çayı günlük zevk için içtiğiniz gibi günlük sağlık tedaviniz gibi görerek ve zayıflamak için de tükettiğinizin farkında olmanız sizin için faydalı olacaktır. Sağlıklı yaşamak ve fazla kilolardan kurtulmak için beyaz çay diyet yapanların tercih edebileceği paha biçilmez bir değerdir. Bunun yanında beyaz çayın cilde faydası vardır ve beyaz çay cilt bakımında kullanıldığında yaşlanmayı geciktirir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.