Adaçayının Faydaları Yararları Nelerdir, Adaçayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

adacayinin_faydalari_yararlari_nelerdir_adacayi_hangi_hastaliklara_iyi_gelirAdaçayının faydaları yararları nelerdir? Adaçayı hangi hastalıklara iyi gelir? Adaçayı bilimsel adıyla “salvia officinalis” anavatanı Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgesi olan şifalı bir bitkidir. Yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılagelmiştir. Bu bodur, her zaman yeşil kalan, uzun ömürlü bitkinin yapraklarına mutfaklarda yaygın biçimde faydalanılmaktadır.

Adaçayının kurutulmuş yapraklarının damıtılmasından çıkarılan adaçayı yağının ve aynı yapraklardan demlenen bir bardak rahatlatıcı çayın sağlığa çok sayıda faydaları vardır.

Adaçayının özellikleri nelerdir? Bu sağlıklı bitkinin tedavi edici olarak kullanılmasını sağlayan çok sayıda etkisi vardır. Canlandırıcı, diüretik ve balgam söktürücüdür. Anti-enflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin yanında iştah artırıcıdır.

Adaçayı antioksidanları arındırıcı etki göstererek insan metabolizmasını vücuda zarar veren serbest maddelerden ve duman, böcek zehri gibi çevreden gelen toksinlerden temizler. Antioksidanların serbest halde dolaşan zararlı maddelere karşı hücre ve dokuları koruması gençken oluşan yaşlılık izlerinin oluşmasını engelleyici faydası vardır. Bu yarar aynı zamanda kanser ve kalp krizi gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Adaçayı diyabet hastalığına da faydalı olduğu düşünülen bitkiler arasında gösterilmektedir. Bu konuda 2006 yılında bir makale yazılmıştır. Makalede ele alınan çalışmanın amacı adaçayının anti-diyabetik özelliklerini kanıtlamaktır. Bunun için fareler kullanılmış; farelere adaçayı özleri içeren karışım enjekte edilmiştir. Sonuçta adaçayı verilen farelerin glikoz seviyeleri normal hayvanların glikoz düzeyine gelmiştir. Bilim adamları adaçayının sıçanların karaciğer hücrelerinde şeker hastalığının tedavisinde kullanılan “merformin” gibi ilaçlara benzer etki gösterdiğini belirtmişlerdir. Bunun anlamı Tip 2 diyabetlerine karşı gıda takviyesi olarak alınan adaçayı kandaki glikoz seviyesini düşürücü özellik gösterebileceğidir.

Adaçayının faydaları yararları nelerdir, adaçayı hangi hastalıklara iyi gelir başlıklı yazımızda son olarak adaçayının diğer önemli birkaç faydasına daha yer vereceğiz. Adaçayı yaygın olarak karşılaşılan sağlık sorunları olan ateş ve soğuk algınlığına, boğaz ağrısı ve baş ağrılarına iyi gelir. Bunun yanında adaçayının hazımsızlık ve mide-bağırsak rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı da olumlu etkileri vardır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.