Adaçayı Menopoza İyi Gelir mi, Adaçayının Menopoza Faydaları

adacayi_menopoza_iyi_gelirmi_adacayinin_menopoza_faydalariYazımızda adaçayı menopoza iyi gelir mi sorusunu cevaplayacak, adaçayının menopoza faydalarına değineceğiz.

Adaçayının menopoza faydası olarak öncelikle sıcak basması konusunu ele alalım. Sıcak basmaları menopoz esnasında hormonlardaki dalgalanmalardan kaynaklanan vücut sıcaklığındaki ani yükselmelerdir. Böyle rahatsızlıklara karşı östrojen ve progesteron terapisi uygulanabildiği gibi antidepresan kullanımı da gerekebilmektedir. Ancak bitki uzmanları sıcak basmasının semptomlarının adaçayı ile azaltılabileceğini iddia etmektedir. Çünkü adaçayı içerisinde flavonoidler, uçucu yağlar ve taninler bulunur. Böyle maddelerin anti-enflamatuar, anti-spasmodik ve büzücü özellikleri sıcak basmalarının iyileşmesine katkıda bulunur. Adaçayı dahil her türlü alternatif tedavi yöntemlerini denemeden önce bir doktora danışmakta yarar vardır.

Adaçayı nasıl hazırlanır? Adaçayı hazırlamak için şunlara ihtiyacınız vardır. Kuru adaçayı, çay bardağı, su ısıtıcısı (kettle), küçük tabak veya kap kapağı, süzgeç, bal ve limon suyu.

Öncelikle bir bardak kadar su ısıtılır. Kaynadığında bir çay bardağının içerisine dökülür. 4 çay kaşığı kadar adaçayı sıcak su içerisine aktarılır. Bardağın üzeri küçük tabak veya kap kapağı yardımıyla kapatılır. Karışımın bu şekilde en az 4 saat kadar demlenmesi beklenir. Ardından karışım süzgeçten geçirilir. Soğuk olarak tüketilebileceği gibi yeniden su ısıtıcısında ısıtılabilir. Adaçayına lezzet vermek için bal ve limon suyu kullanılabilir. Sıcak basmasının başında içilmesi önerilir. Düzenli olarak kullanım sıcak basmalarına karşı önleyici etki gösterecektir. Bu şekilde hazırlanan adaçayının sıcak basmalarını 2 güne kadar engelleyebildiği ifade edilmektedir.

Adaçayının terlemeye etkisi var mı? Menopoz dönemlerinde yine hormon seviyelerinden kaynaklı olarak sıcak basmalarına gece terlemeleri eşlik edebilir. HRT veya hormon terapileri böyle sıkıntılara karşı hekimler tarafından uygulanmaktadır. Adaçayının da gece terlemelerinin şiddetini azaltıcı etkileri vardır. Yine de bitkisel tedavi ediciler hiçbir zaman doktor tavsiyesinin yerini tutamaz.

Latincesi Salvia officinalis olan adaçayı büzücü özelliğinin yanında mikroplara karşı koruyucu bir içecektir. Adaçayının yaprakları aktif bileşen olarak thujone ismindeki maddeye sahiptir. Thujone, menopozda görülen gece terlemeleri ve sıcak basmalarının yanında aşırı bağırsak gazının, diş eti hastalıklarının ve boğaz ağrısının iyileştirilmesinde faydalıdır. Emziren annelerin sütten kesilme dönemlerinde meme sütünü sonlandırması için adaçayı kullanmasının tavsiye edilme sebebi de bu maddedir.

Adaçayı ter oluşumunu sınırlandırdığı için menopozda görülen sıcak basmalarına ve gece terlemelerine karşı da yararlıdır. Yapılan çalışmalar adaçayının alfalfa ile karıştırılarak içilmesinin daha faydalı olacağını ortaya koymaktadır.

Gece terlemelerine karşı adaçayı nasıl demlenir? Bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı adaçayı yaprakları eklenerek 10 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzme ve dolaba koyma aşamaları gerçekleştirilir. Gece terlemelerine karşı en iyi sonuç için soğuk tüketim uygundur. Günde en fazla üç bardak içilmelidir.

Adaçayı menopoza iyi gelir mi, adaçayının menopoza faydaları başlıklı yazımızda son olarak dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz. Gıda baharatı olarak da kullanımı olan adaçayı genel anlamda güvenli olsa da hamile kadınlar ve epilepsi hastalığı olanlar için zararlı olabilir. Yine aşırısı vücutta yan etkilere neden olabilecek thujone maddesini fazla almamak için üst üste iki haftadan fazla tüketim tavsiye edilmektedir. Adaçayına alerjisi olanlar bu bitkiyi barındıran ürünlerden uzak durmalıdır. Gece terlemelerine karşı adaçayı kullanımına kendi başınıza karar vermemeli önce konunun uzmanı olan bir sağlık görevlisinin görüşüne başvurmalısınız.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.